Про початок кампанії декларування доходів громадян, отриманих у минулому році, та її новації розповіла на прес-конференції начальник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Ірина Столярик.

Керівник фіскальної служби області нагадала, у кого з платників податків відповідно до норм Податкового кодексу України  виникає обов’язок щодо подання податкової декларації. Зокрема, при  отриманні громадянами доходів від осіб, які не є податковими агентами, тобто при отриманні подарунків від фізичних осіб, успадкуванні коштів, майна, майнових чи немайнових прав, доходів, отриманих від здачі в оренду нерухомого і рухомого майна, іноземних доходів, доходів, отриманих від продажу власної сільгосппродукції, доходів вчителів, які надавали репетиторські послуги тощо. Також, обов’язок з подання декларації виникає при отриманні доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування, тобто нецільова благодійна допомога понад встановлену норму - 2240 грн., благодійна допомога, не використана за цільовим призначенням, суми боргу платника податку, прощеного кредитором, сума заборгованості платника податку за укладеним цивільно-правовим договором, за яким минув строк позовної давності, вартість майна, отриманого за рішенням суду, доходи від інвестиційних активів, а саме продаж акцій, облігацій, часток статутного капіталу (якщо громадянин отримав інвестиційний збиток, то декларація теж подається) тощо.

Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо доходи отримані від податкового агента у вигляді доходу від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок.   

Також декларувати доходи зобов’язані громадяни від підприємницької діяльності та від провадження незалежної професійної діяльності (приватні нотаріуси, адвокати, аудитори, особи, які беруть участь у літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності).

За словами Ірини Столярик, кампанія декларування у 2018 році має свої відмінності від попередніх років. Звітувати про свої доходи громадяни мають за новою формою податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №556. «У новій декларації відбулись незначні зміни - в додатку до неї додано окремий розділ, в якому підприємці відображають інформацію щодо амортизаційних відрахувань, - зазначила  керівник фіскальної служби області. - Крім цього, суми ПДФО та військового збору із прощеного фізичній особі іпотечного кредиту можна буде сплачувати в розстрочку, а також за нульовою ставкою оподатковується спадщина, отримана від родичів не тільки першого ступеня споріднення, а й від - другого, тобто від рідних братів, сестер, баби і діда».

Слід зазначити, що терміни для подання декларації про майновий стан і доходи залежать від обраної категорії платника. Так, громадяни та особи, які проводить незалежну професійну діяльність зобов’язані задекларувати свої доходи до 1 травня 2018 року. Фізичні особи-підприємці – звітують протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року), а платники податків - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, – не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.

  Ірина Столярик також звернула увагу, що метою декларування доходів фізичних осіб є не тільки сплата податків до бюджету, а й повернення платникам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати в минулому податковому році. Тобто, громадяни, мають право на компенсацію до 18% вартості за сплату за навчання, процентів за іпотечним житловим кредитом, за будівництво (придбання) доступного житла, за державні послуги, пов’язані з всиновленням дитини, за допоміжні репродуктивні технології, за переобладнання транспортного засобу та сплату сум страхових внесків, премій і пенсійних внесків страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом.

До податкової знижки платником податку включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами.

Також, податківець звернула увагу, що до 2017 року сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки, не могла перевищувати суми місячного прожиткового мінімуму помноженого на коефіцієнт 1,4 (тобто у 2016 році – не могла перевищувати 1930 грн). З 2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовано.

Правом на податкову знижку громадяни можуть скористатися упродовж усього 2018 року.

Ірина Столярик також нагадала, що подавати  податкову  декларацію  про майновий стан і доходи до  органів ДФС в Івано-Франківській області можна особисто платником або уповноваженою на це особою, надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або в електронній формі.

Щоб виконати свій  конституційний обов’язок і подати річну податкову декларацію, громадяни можуть звернутися в Центр обслуговування платників. Саме тут фахівці ДФС нададуть необхідні консультації та допоможуть правильно заповнити декларацію про отримані доходи.

Слід додати, що на допомогу громадянам на офіційному порталі територіальних органів ДФС в Івано-Франківській області функціонує банер „Деклараційна кампанія-2018”, в якому розміщено копії нормативно-правових актів, якими регулюється порядок оподаткування доходів фізичних осіб, інформацію щодо осіб, які зобов’язані подавати декларацію, випадків, коли така декларація не подається, форму річної податкової декларації і зразок її заповнення, порядок подання декларації для отримання податкової знижки тощо.

«Добровільне декларування доходів свідчить про високу податкову культуру громадян та їх свідоме виконання конституційного обов’язку, адже податок на доходи фізичних осіб, який сплачується від отриманих доходів є основою наповнення місцевих бюджетів та бюджетів об’єднаних територіальних громад. Також, з отриманих доходів сплачується військовий збір у розмірі 1,5 %, який йде на фінансування української армії», -  зауважила Ірина Столярик.