Начальник відділу фактичних перевірок контролю за готівковими операціями ГУ ДФС в Івано-Франківській області Роман Гаврилів 20 квітня п.р. провів веб-конференцію з питань застосування РРО платниками єдиного податку- фізичними особами.
Відповіді на актуальні запитання, з якими зверталися платники податків під час проведення веб-конференції
Олександр
Доброго дня! З якого часу платнику єдиного податку 2 групи потрібно касовий апарат, якщо в квітні цього року виручка перевищить 1 мільйон гривень?
Роман Гаврилів
У разі перевищення в календарному році фізичними особами - підприємцями другої і третьої груп обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. Отже застосовувати РРО платнику єдиного податку 2 групи, при отриманні доходу понад 1 мільйон гривень в квітні 2017 року, необхідно з 1 липня 2017 року.
555
Довідку про опломбування РРО обов’язково надавати до податкової інспекції?
Роман Гаврилів
Відповідно до п. 7 р. II Порядку опломбування реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, після опломбування центр сервісного обслуговування видає суб’єкту господарювання довідку про опломбування реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ЦСО (додаток 1 до Порядку). Довідка про опломбування складається у двох примірниках, один з яких надається суб’єкту господарювання, другий зберігається у центрі сервісного обслуговування, що здійснив опломбування. У довідці про опломбування зазначаються дані щодо відповідності конструкції та програмного забезпечення РРО документації виробника, а також щодо проведеної персоналізації РРО та переведення його у фіскальний режим роботи. Дані про суб’єкта господарювання заносяться з довідки про резервування фіскального номера РРО. Копію кожної довідки про опломбування, суб’єкт господарювання повинен подати до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО. У разі перереєстрації та наступного переопломбування РРО копію довідки про опломбування, виданої центром сервісного обслуговування, суб’єкт господарювання повинен надати до контролюючого органу протягом п’яти робочих днів з дня переопломбування РРО.
Олександра Антонівна
Скажіть будь-ласка, якщо резервний РРО протягом робочого дня не використовувався, чи потрібно щоденно роздруковувати Z-звіт?
Роман Гаврилів
Відповідно до ст. 5 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” із змінами і доповненнями, на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій. Тобто, резервний РРО використовується виключно в період виходу з ладу основного РРО або у разі вичерпання строку служби РРО. Таким чином, якщо резервний РРО протягом робочого дня не використовувався, то щоденне роздрукування Z-звіту чинним законодавством не передбачено.
ANNA
Продаж пального на заправці може проводись без касового апарату?
Роман Гаврилів
Реалізація палива на АЗС має здійснюватися із застосуванням зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи спеціалізованого реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО) з роздрукуванням чеків установленої форми. При цьому, РРО можуть не застосовуватись лише при відпуску оптових партій пального, розрахунки за які здійснено шляхом безготівкового переказу коштів з рахунку на рахунок, або шляхом взаємозаліку, або пального, яке знаходиться на відповідальному зберіганні, за умови, коли такий відпуск здійснюється з ємкостей, спеціально призначених для зберігання та відпуску оптових партій пального.
Іван Григорович
З якого часу фізичні особи- спрощенці, які здійснюють торгівлю побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту зобов’язані застосовувати РРО ?
Роман Гаврилів
З 1 січня 2017 року розширене коло суб'єктів господарювання, які зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Так, передбачено застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) платниками єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту. Суб'єкти господарювання мають застосовувати РРО, якщо оплата за відповідні товари проводиться у готівковій формі та незалежно від обсягу отриманого доходу від такого продажу. Постановою КМУ від 16.03.2017 № 231 затверджено перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій. Перелік містить вісім груп товарів: «Вироби із чорних металів», «Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої, їх частини», «Електричні машини, обладнання та їх частини; апаратура для запису або відтворення звуку, телевізійна апаратура для запису та відтворення зображення і звуку, їх частини та приладдя», «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання», «Прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя», «Годинники всіх видів та їх частини», «Музичні інструменти; їх частини та приладдя», «Іграшки, ігри та спортивний інвентар; їх частини та приладдя». Вищевказана Постанова опублікована в газеті «Урядовий кур’єр» 7 квітня 2017 року та набере чинності через 30 днів з дня її опублікування. Таким чином, платники єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, зобов’язані застосовувати РРО з 8 травня 2017 року.
Антон
Підприємці на загальній системі оподаткування в таксі при розрахунках з пасажирами готівкою зобов’язані застосовувати таксометри?
Роман Гаврилів
Згідно із п.1 ст.3 Закону України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків) при продажу товарів та наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Електронний таксометр - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує попереднє програмування тарифів за проїзд та облік вартості наданих послуг з перевезень пасажирів (ст. 2 Закону). Таким чином, суб’єкти господарювання, що перебувають на загальній системі оподаткування, у машинах-таксі при розрахунках з пасажирами готівкою повинні застосовувати належним чином зареєстровані реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Ольга Семенівна
Підприємці зобов’язані продавати товари за наявності цінників на товар?
Роман Гаврилів
Відповідно до п.8 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані реалізовувати товари за умови наявності цінника на товар у грошовій одиниці України.
Олег
Платнику єдиного податку 2 групи, який здійснює торгівлю годинниками потрібно касовий апарат?
Роман Гаврилів
З 1 січня 2017 року розширене коло суб'єктів господарювання, які зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Так, передбачено застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) платниками єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту. Суб'єкти господарювання мають застосовувати РРО, якщо оплата за відповідні товари проводиться у готівковій формі та незалежно від обсягу отриманого доходу від такого продажу з 8 травня 2017 року. Кабінетом Міністрів України Постановою від 16.03.2017 № 231 затверджено перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій. Перелік містить вісім груп товарів, зокрема одна із них - «Годинники всіх видів та їх частини». Отже з 8 травня платники єдиного податку, незалежно від свого річного обороту, зобов'язані застосовувати РРО при здійсненні торгівлі за готівку товарами групи «Годинники всіх видів та їх частини» та видавати покупцю фіскальний чек, який буде підтвердженням гарантійного зобов'язання продавця.