Начальник віділу податків і зборів з фізичних осіб   ГУ ДФС в Івано-Франківській області Наталія Швець 17 березня п.р. провела веб-конференцію з актуальних питань декларування доходів громадян.

 

Відповіді на актуальні запитання, з якими зверталися платники податків під час проведення веб-конференції

 

 Валентина 

Які документи потрібні для тих хто вчиться на контракті, щоб повернути частку грошей? Якщо дитина ще й підприємець, чи може його мати повернути кошти?

Наталія Швець

Нагадаю, що податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, – це документально підтверджена сума витрат платника податку – резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом. До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). При цьому у зазначених документах обов'язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання). Відповідно до ч.1 ст.199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Отже платник податку на доходи фізичних осіб має право скористатися податковою знижкою на навчання непрацюючого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, за умови, що в квитанції вказано прізвище такого члена його сім’ї, наявна копія укладеного договору про навчання та платник документально підтвердив родинні стосунки (ступінь споріднення) з такою особою. Фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення).

 

 Ірина 

Які необхідні документи, щоб отримати податкову знижку при переобладнанні авто? Чи потрібен техпаспорт?

Наталія Швець

 Платник податку має право включити до податкової знижки витрати у вигляді суми коштів, сплачених ним у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива (п.п.166.3.7 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України). Звертаю увагу, що до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (п.п.166.2.1 п.166.2 ст.166 ПКУ). З метою отримання податкової знижки фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

 

 Віталій  

Доброго дня. Я студент навчаюся та працюю, навчання оплачую кредитними коштами. Скажіть будь-ласка, я маю право на податкову знижку?

Наталія Швець

В Податковому кодексі не зроблено жодних застережень щодо безпосередніх джерел походження коштів, сплачених за навчання. Отже, враховуючи те, що сума позики (кредиту) спрямована на оплату навчання, є поворотною і платник податку несе фактичні витрати на її повернення, такий платник має право включати витрати на оплату навчання кредитними коштами до розрахунку податкової знижки.

 ANNA  

Коли подають декларацію про доходи громадяни, які виїжджають на постійне місце проживання за кордон?

Наталія Швець

Відповідно до Податкового кодексу України платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до контролюючого органу податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.

 

 Олександра Богданівна  

Прошу відповісти, чи потрібно сплачувати податок із спадщини, отриманої від батька - громадянина іншої держави?

 Наталія Швець

При отриманні будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, незалежно від їх ступеня споріднення зі спадкодавцем, такий дохід оподатковується за ставкою 18 відсотків. Отримані доходи також оподатковуються військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. Оскільки відповідно до Податкового кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, то нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину лише за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об’єкта спадщини.

 Ігор  

Проживаю в Коломиї прописаний в Івано-Франківську. Куди мені подавати декларацію?

Наталія Швець

Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Відповідно до пункту 45.1 статті 45 Податкового кодексу України фізична особа визначає свою податкову адресу за місцем свого проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в органі державної податкової служби. Тобто, громадянин подає річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до органу державної податкової служби за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Вам необхідно подати декларацію до ДПІ в м.Івано-Франківську.

 911  

Чи можна включати до податкової знижки витрати на лікування?

Наталія Швець

Податковим кодексом України (пп.166.3.4 п.166.3 ст.166) передбачено включення до податкової знижки суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування як платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення. Однак, відповідно розділу ХІХ „Прикінцеві положення” Податкового кодексу України, пп.166.3.4 п.166.3 ст.166 набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинності закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування. Таким чином, оскільки Закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування на даний час не прийнятий, то витрати на лікування, що здійснені у 2016 році, не включаються до податкової знижки.

 Іван  

Скажіть будь-ласка, громадянин, який здає в оренду частину власного будинку, зобов’язаний реєструватись підприємцем?

Наталія Швець

Відповідно до статей 319-320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Отже, здавати в оренду власне нерухоме майно громадянин може як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу, без реєстрації орендодавця як фізичної особи - підприємця. Громадянину, який надає житло в найм іншим громадянам, необхідно прийти до податкової інспекції не пізніше 3 травня 2017 року та за результатами звітного 2016 року надати податкову декларацію про майновий стан та доходи

 Олександр  

За якими ставками оподатковується спадщина при декларуванні доходів за минулий рік?

 Наталія Швець

При оподаткуванні успадкованого майна передбачено три види ставок для податку на доходи фізичних осіб – нульова, 5 відсотків та 18 відсотків. При отриманні спадщини членами родини першого ступеня споріднення незалежно від того, що було успадковано, вона оподатковується за нульовою ставкою. Інші громадяни України мають сплатити 5-відсотковий податок за будь¬-яке майно, успадковане (або подароване) від резидентів України. Якщо у минулому році резидент України отримав спадщину від нерезидента, то йому доведеться сплатити ставку податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків. Така ж ставка застосовується і у випадку, якщо нерезидент отримав спадщину на території України. Окрім податку на доходи фізичних осіб, громадяни зобов’язані сплатити військовий збір, який складає 1,5 відсотка від вартості успадкованого (подарованого) майна. Виняток складають лише особи, які отримали доходи у вигляді коштів, майна, майнових або немайнових прав, які оподатковуються за нульовою ставкою.

 Яна  

Чи потрібно декларувати доходи та сплачувати податок при отриманні спадщини від бабусі у 2016 році?

 Наталія Швець

Фізичні особи - резиденти, які отримали у 2016 році спадщину (подарунок) від фізичної особи - резидента, який не відноситься до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від вартості будь-якої спадщини. Таким фізичним особам необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкової інспекції за місцем свого проживання не пізніше 03 травня 2017 року та задекларувати отримані доходи, які також слід оподаткувати військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. Нараховані самостійно в декларації податок на доходи фізичних осіб та військовий збір необхідно сплатити до 1 серпня 2017 року.

Ольга

Чи потрібно подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо протягом року було отримано доходи у вигляді процентів по депозиту ?

 

Якщо фізична особа протягом звітного податкового року отримувала лише доходи у вигляді процентів по депозитному рахунку, які нараховувалися податковими агентами, то у такої особи не виникає обов’язку щодо подання податкової декларації. Всі операції по нарахуванню, утриманню і перерахуванню податків будуть виконувати податкові агенти. Тобто, доходи у вигляді процентів по депозиту оподатковуються  банками.