Заступником начальника управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області області Дмитром Сачовським проведеновеб–конференцію з актуальних питань оподаткування податком на додану вартість.

 Відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків під час проведення веб-конференції:

 Irina 

Знижки у податковій накладній окремо зазначати потрібно?

Дмитро Сачовський

Відповідно до статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів. Також база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг. База оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: - товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; - газу, який постачається для потреб населення. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної вартості не включаються суми неустойки (штрафів або пені), що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань. Отже, якщо продавцем надається знижка, ціна постачання та база оподаткування зменшуються на суму такої знижки. Відповідно до статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках, зокрема, такі обов’язкові реквізити: ціна постачання без урахування податку; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку. Отже, надбавки або знижки, що надаються продавцем у зв’язку з постачанням товарів/послуг покупцю, в окремих рядках податкової накладної не зазначаються, а збільшують або зменшують ціну постачання та базу оподаткування, які вказуються у відповідних графах такої накладної.

Бухгалтер  

Чи обов’язково реєструватися платником ПДВ підприємству на спрощеній системі, якщо дохід перевищив 1 мільйон гривень?

Дмитро Сачовський

Відповідно до статті 181 Податкового кодексу України, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи. Тобто підприємство, яке є платником єдиного податку третьої групи, при перевищенні доходу у розмірі 1 мільйон гривень платником ПДВ може зареєструватися добровільно.

Ольга Степанівна  

Чи є адміністративна відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі?

Дмитро Сачовський

Відсутність факту реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкової накладної або порушення строків такої реєстрації не є підставою для не відображення платником податку – продавцем товарів/послуг суми податку на додану вартість за такими податковими накладними в податкових зобов’язаннях відповідного звітного періоду, а отже не призводить до порушення порядку ведення податкового обліку. Тобто відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН за умови відображення сум податку на додану вартість за такою податковою накладною у податкових зобов’язаннях звітного податкового періоду не передбачає притягнення до адміністративної відповідальності платника податку – продавця товарів/послуг.

Олег  

Сума, задекларована в рядку 20.1 декларації з ПДВ зменшує реєстраційний ліміт?

Дмитро Сачовський

При поданні декларації з ПДВ у рядок 20.1 зараховується сума від’ємного значення з рядка 20 декларації з ПДВ з позначкою «0110», у якій відображаються розрахунки з бюджетом, у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), в частині, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до п. 200-1. 3 Кодексу. Отже, якщо підприємством самостійно не здійснюється погашення наявного податкового боргу з ПДВ коштами, а таке погашення можливе за рахунок від’ємного значенням з ПДВ в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1. 3 Кодексу, відповідно сума, яка задекларована у рядку 20.1 декларації з ПДВ, зменшує реєстраційну суму в СЕА.

555  

Податкова накладна виписанана та зареєстрована в ЄРПН у серпні 2016 року, до податкового кредиту у декларації з ПДВ за серпень не включена. Чи можна її включити до податкового кредиту у декларацію за вересень?

Дмитро Сачовський

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI з урахуванням змін, внесених Законом України від 16.07.2015№ 643 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Отже, платник податку має право при формуванні податкового кредиту у декларації з ПДВ за вересень 2016 року врахувати податкову накладну, складену та своєчасно зареєстровану в ЄРПН у серпні 2016 року.

Оксана  

Чи нараховується ПДВ при продажу будинку, який придбано у період, коли підприємство не було платником ПДВ і податковий кредит не відшкодовувало?

Дмитро Сачовський

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 цього Кодексу розташоване на митній території України. Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 зазначеного Кодексу). Чинними нормами Податкового кодексу передбачено, що сума ПДВ додається до ціни товарів/послуг, а реалізація товарів/послуг платниками ПДВ покупцям/споживачам здійснюється з урахуванням суми такого податку. При цьому ПДВ є податком на споживання і сплачувати його повинні всі покупці товарів незалежно від категорії (фізичні чи юридичні особи), соціального стану та рівня доходу, крім випадків, визначених цим Кодексом. Отже, підприємство — платник ПДВ при здійсненні операції з продажу майна повинно визначити податкові зобов’язання за такою операцією та скласти податкову накладну, яка підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.

Іван Григорович  

Як заповнюється таблиця 2 додатку 1 до податкової декларації з ПДВ ?

Дмитро Сачовський

За формою додатку 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ (Д1)» коригування податкового кредиту згідно зі ст. 192 Податкового кодексу України відображається у таблиці 2 додатка 1 до декларації. Водночас, виходячи зі змісту таблиці 2, відображенню підлягають операції з придбання з ПДВ, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та за ставкою 7% в розрізі контрагентів, зокрема: в графі 2 зазначається індивідуальний податковий номер постачальника; в графі 3 – період складення податкових накладних, які коригуються; в графі 4 – обсяг постачання (без ПДВ); в графі 5 – сума ПДВ нарахована за основною ставкою; в графі 6 – сума ПДВ нарахована за ставкою 7%. Наприкінці таблиці підсумовується загальна сума придбання за звітний період, зокрема: - у рядку «придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів» у графах 4 та 5 зазначається придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів; - в останньому рядку «усього за основною ставкою та за ставкою 7% (рядок 12 декларації)» зазначається загальна сума придбання за звітний період без урахування придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів.

Антоніна  

Можна складати одну податкову накладну в день, якщо продаж товарів проводиться через РРО?

Дмитро Сачовський

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін. Також податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції), зокрема, у разі здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві який не є платником податку) розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника). Згідно з п. 1 Порядку № 1307 податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника ПДВ. Платник податку може прийняти рішення щодо складання податкових накладних за щоденними підсумками операцій з постачання товарів, оплата за які здійснена протягом дня через касу чи реєстратори розрахункових операцій, якщо на ці операції не було складено окрему податкову накладну, а саме складати окремі податкові накладні за щоденними підсумками операцій за показниками реєстратора розрахункових операцій чи платіжного пристрою.