Начальником управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області області Оксаною Грушецькою проведено веб-конференцію щодо сплати єдиного податку та подання звітності юридичними особами.
Відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків під час проведення веб-конференції
Олександра
Від інших податків спрощенці звільнені як і минулого року?
Оксана Грушецька
Платники єдиного податку звільняються від сплати таких податків: податок на прибуток підприємств; податок на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг на територію України, крім ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку у розмірі 3 %, а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи. податок на майно в частині земельного податку для земельних ділянок, що використовуються для здійснення підприємницької діяльності; рентна плата за спеціальне використання води платниками єдиного податку четвертої групи.
Вікторія
Як визначити дохід якщо підприємство працює за зовнішньоекономічними договорами?
Оксана Грушецька
Доходом платника єдиного податку-юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу(пункт 292.5 статті 292 Податкового кодексу).
Остап
Коли підприємство зобов”язане відмовитись від сплати єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування?
Оксана Грушецька
Статтею 298 Податкового кодексу визначено, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату податку на прибуток, у таких випадках та в строки: у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення; у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж готівковий - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків; у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми; у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення; у разі сплати до закінчення граничного строку погашення податкового боргу, що виник у платника єдиного податку протягом двох послідовних кварталів, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому погашено такий податковий борг.
Ігор
Підприємство зареєстровано в вересні цього року. Коли можна зареєструватися платником єдиного податку?
Оксана Грушецька
Для зареєстрованих в установленому законом порядку суб'єктів господарювання (новостворених), які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, в якому відбулася державна реєстрація (пункт 294.4 статті 294 ПКУ). Новостворені суб'єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації. (Підпунктом 298.1.2 статті 298).
555
Можна 15 вересня ще подати заяву про перехід із загальної на спрощену систему оподаткування ?
Оксана Грушецька
Суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік. Останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з IV кварталу 2016 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік – 15 вересня 2016 року (пп. 298.1.4 Податкового кодексу України).
ANNA
Підприємство, яке на спрощеній системі оподаткування тимчасово не проводять діяльність зобов’язане подавати щокварталу декларацію платника єдиного податку ?
Оксана Грушецька
Платники єдиного податку, які не отримували протягом звітного періоду доходи зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Віталій
Приватне підприємство - платник єдиного податку 3 групи може отримувати вексель за реалізовані товари?
Оксана Грушецька
Відповідно до статті 291 Податкового кодексу України до третьої групи платників єдиного податку належать юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5 мільйонів гривень Також встановлено, що платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Відповідно доЗакону України «Про цінні папери та фондовий ринок вексель відноситься до боргових цінних паперів. Вексель - цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя. Статтею 4 Закону України «Про обіг векселів в Україні» передбачено, що видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів, векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та фінансових казначейських векселів. Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов’язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов’язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов’язання щодо платежу за векселем. Тобто у разі отримання чи видачі юридичною собою – платником єдиного податку векселя, зобов’язання щодо договору поставки/купівлі товарів (робіт, послуг) погашаються не в грошовій формі. З урахуванням норми п. 291.6 ст. 291 Податкового кодексу України юридична особа – платник єдиного податку третьої групи не може отримувати чи надавати вексель для оформлення грошового боргу за поставлені або придбані ним товари (виконані роботи, послуги).
Іван Григорович
Підприємство є платником єдиного податку 3 групи, чи необхідно реєструватися платником ПДВ якщо дохід перевищив 1 мільйон гривень ?
Оксана Грушецька
Застосування спрощеної системи оподаткування регламентовано главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України. Статтею 297 ПКУ, зокрема, передбачено, що платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену п.п. 1 п. 293.3 ст. 293 ПКУ, а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи. Згідно із п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі: - 3 відсотки доходу – у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ; - 5 відсотків доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку. Ставка єдиного податку, визначена для третьої групи у розмірі 3 відсотки, може бути обрана: а) суб’єктом господарювання, який зареєстрований платником ПДВ відповідно до розд. V ПКУ, у разі переходу ним на спрощену систему оподаткування; б) платником єдиного податку третьої групи, який обрав ставку єдиного податку в розмірі 5 відсотків, у разі добровільної зміни ставки єдиного податку; в) суб’єктом господарювання, який не зареєстрований платником ПДВ, у разі його переходу на спрощену систему оподаткування або зміни групи платників єдиного податку шляхом реєстрації платником ПДВ відповідно до розд. V ПКУ. Отже, платниками ПДВ добровільно можуть бути юридичні особи платники єдиного податку третьої групи, які обрали ставку єдиного податку у розмірі 3 відсотки доходу, а також сільськогосподарські товаровиробники - платники єдиного податку четвертої групи.