Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ст. 201 ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України від 16 листопада 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерством фінансів України від 28.01.2016 № 21, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289 (далі – Порядок № 21). Згідно з п. 18 розд. ІІІ Порядку № 21 у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ст. 201 ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця за формою згідно з (Д8) (додаток 8). Копії документів, передбачених п. 201.10 ст. 201 ПКУ, подаються до контролюючого органу за місцем обліку платника податків у строки, передбачені для подання податкової декларації.

При порушенні продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН покупець має право заповнити додаток 8 до податкової декларації з ПДВ, в якому має зазначити наступне:

у графі 2 – назву документа: «податкова накладна»;

у графах 3 та 4 – реквізити платника податку-продавця, який порушив граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкової накладної, а саме: у графі 3 – його найменування (ПІБ – для фізичної особи), у графі 4 – його індивідуальний податковий номер;

у графах 5 та 6 – реквізити податкової накладної (у разі наявності у покупця) (її дата та номер відповідно) стосовно якої подається додаток 8;

у графі 7 – обсяг поставки (без ПДВ), що має бути зазначений в податковій накладній;

у графі 8 – суму ПДВ;

у графі 9 – опис порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися уЗагальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 101.20).