Начальником відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Івано-Франківській області Галиною Коваль проведено веб-конференцію щодо особливостей перебування неприбуткових організацій у Реєстрі неприбуткових установ та організацій
Відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків під час проведення веб-конференції
Оксана
Де можна отримати інформацію чи організація є неприбутковою?
Галина Коваль
Реєстр неприбуткових установ та організацій є автоматизованою системою збору, накопичення та обробки дани х про неприбуткові установи. Реєстр неприбуткових організацій стає публічним і доступним для всіх і отримати таку інформацію можливо на сайті Державної фіскальної служби України. Також інформацію щодо внесення організації до Реєстру можна отримати в податковій інспекції за місцезнаходженням неприбуткової організації.
Іван Григорович
Які саме вимоги до неприбуткових організацій в новому законодавстві?
Галина Коваль
У липні 2015 року було внесено зміни до Податкового кодексу України. Відповідно до підпункту 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України, неприбутковим підприємством, установою та організацією є організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
-утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
-установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
-установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій
Також, обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Іван Григорович
Якщо статутні документи благодійної організації не відповідають вимогам неприбутковості у 2016 році що робити?
Галина Коваль
Якщо документи не відповідають вимогам, що визначають організацію як неприбуткову (згідно п. 133.4 ПКУ), такій організації надсилається відповідне повідомлення. З метою включення до нового Реєстру після 1 січня 2017 року ці організації зобов’язані привести до 1 січня 2017 р. свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу. Неприбуткові організації, які до 1 січня 2017 р. не привели свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та не надали копії таких документів контролюючому органу, виключаються після 1 січня 2017 р. контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Олег
А що з Реєстру неприбуткових організацій дійсно можуть виключити?
Галина Коваль
Відповідно до Постанови КМУ від 13 липня 2016 р., № 440 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру", органи Державної фіскальної служби протягом 2-х місяців надсилатимуть до неприбуткових організацій, включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій, письмові запити. Упродовж місяця з дня отримання запиту необхідно надати дані щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених нею копій установчих документів організації.
Якщо установчі документи неприбуткових організацій відповідають вищезазначеним критеріям, така організація автоматично включається до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
У разі невідповідності установчих документів неприбуткових організацій вимогам вищезазначеним критеріям, таким організаціям надсилається відповідне повідомлення. Вони не можуть бути виключені до 1 січня 2017 р. з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Проте, з метою включення до нового Реєстру після 1 січня 2017 року ці організації зобов’язані привести до 1 січня 2017 р. свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу.
Неприбуткові організації, які до 1 січня 2017 р. не привели свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та не надали копії таких документів контролюючому органу, виключаються після 1 січня 2017 р. контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Наталка
Що потрібно ОСББ для отримання ознаки неприбуткової організації?
Галина Коваль
Для включення до Реєстру організація повинна подати до контролюючого органу: реєстраційну заяву за формою 1-РН (додаток 1 до Постанови); засвідчені підписом керівника чи представника такої організації й скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (статуту).
Житлово-будівельні кооперативи також мають надати засвідчені підписом керівника чи представника такого кооперативу й скріплені печаткою копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію житлового будинку після закінчення будівництва та факт спорудження чи придбання такого будинку ЖБК.
Олександр
Гаражний кооператив продав приміщення, потрібно платити податок на прибуток?
Галина Коваль
Якщо неприбуткова організація отримує доходи від діяльності, яка не пов’язана із статутною (у т. ч. здійснює продаж основних засобів), та не використовує їх для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, то така неприбуткова організація відповідно до підпункту 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового звітного періоду, звіт про використання доходів неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. При цьому податкове зобов’язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів.
Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду.
З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розділу ІІІ Податкового кодексу України для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток. При цьому об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ Податкового кодексу України.
Ira
Чи потрібен податковий облік профспілці, яка є неприбутковою організацією?
Галина Коваль
Відповідно до норм Податкового кодексу база оподаткування податку на прибуток визначається на підставі фінансової звітності, яка мусить бути складена за загальними правилами бухгалтерського обліку. Ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності є загальним обов’язком неприбуткових організацій незалежно від їх податкового статусу. Тому, навіть з точки зору можливого ризику виключення з Реєстру та необхідності сплати податку на прибуток, для неприбуткових організацій може виявитись достатнім даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності. За цих обставин, для неприбуткових організацій (так само як і для платників податку на прибуток), зростає значення фінансової звітності та коректності бухгалтерського обліку.
Надія
А всі благодійні Фонди неприбуткові?
Галина Коваль
Благодійні організації не вважаються платниками податку на прибуток за умови включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Неприбутковим підприємством, установою та організацією є організація, що одночасно відповідає таким вимог:
-утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
-установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
-установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Також, обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Усі благодійні організації повинні до 1 січня 2017 р. переглянути свої статути, внести і зареєструвати зміни, щоб статут відповідав оновленому Податковому кодексу України. Також благодійні фонди зобов’язані дотримуватися Закону "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Податкові органи мають право виключати неприбуткову організацію з Реєстру через будь-які порушення Кодексу або іншого законодавства про неприбуткові організації. У випадку виключення з Реєстру, благодійна організація повинна подавати декларацію з податку на прибуток та платити податок на загальних підставах.
Ігор Степанович
Бюджетна неприбуткова організація отримала безповоротну фінансову допомогу. Ця допомога оподатковується?
Галина Коваль
Відповідно до ст. 14 Податкового кодексу України Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення . Пунктом 133.4 ст. 133 ПКУ встановлено, що не є платниками податку на прибуток неприбуткові підприємства, установи та організації. Доходи неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228 затверджено Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ. Кошторис бюджетної установи – основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов’язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень Отже, не підлягають оподаткуванню суми безповоротної фінансової допомоги, отримані неприбутковою бюджетною установою за умови, що кошторис такої неприбуткової бюджетної установи передбачає зазначені доходи. При цьому доходи у вигляді безповоротної фінансової допомоги повинні використовуватись виключно для фінансування видатків, передбачених кошторисом, на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети цілей, завдань та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. У разі недотримання цих умов така неприбуткова організація підлягає виключенню з Реєстру