Статтею 18 Декрету Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року № 46-93 «Про стандартизацію і сертифікацію» зі змінами та доповненнями встановлено, що відповідність продукції (товару), що ввозиться і реалізується на території України та включена до переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації, стандартам, що діють в Україні, повинна підтверджуватися сертифікатом відповідності чи свідоцтвом про визнання відповідності, виданим призначеним органом.

Контролюючі органи здійснюють митне оформлення імпортних товарів, які підлягають обов’язковій сертифікації, на підставі інформації, включеної до Реєстру державної системи сертифікації, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Порядок митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України та підлягають обов’язковій сертифікації в Україні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2008 року № 446 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 446).

Порядок № 446 визначає особливості митного оформлення контрольованих товарів, що поміщуються у митний режим імпорту, якщо такі товари:

ввозяться юридичними особами та призначені для продажу (реалізації) на митній території України;

ввозяться громадянами на митну територію України та підлягають декларуванню з поданням митної декларації, передбаченої для підприємств;

належать до транспортних засобів, вузлів, агрегатів та частин до них.

Так, відповідно до п. 4 Порядку № 446 випуск для вільного обігу на митній території України контрольованих товарів здійснюється за наявності в Єдиній автоматизованій інформаційній системі органів фіскальної служби України інформації про те, що назва, тип, вид, марка та виробник товарів (незалежно від їх власника або одержувача) включені до Реєстру державної системи сертифікації.

При цьому сертифікати відповідності (свідоцтва про визнання відповідності) подаються митниці у разі, коли це прямо визначено законом.

Пунктом 6 Порядку № 446 визначено перелік випадків, коли митницями надається рішення про відмову у випуску контрольованих товарів для вільного обігу на митній території України, зокрема коли:

в Єдиній автоматизованій інформаційній системі органів фіскальної служби України відсутня інформація про включення контрольованого товару до Реєстру державної системи сертифікації або міститься інформація про анулювання чи призупинення дії сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання відповідності) на зазначений товар;

строк дії сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання відповідності) закінчився.

В свою чергу під контрольованими товарами слід розуміти товари, що підлягають обов’язковій сертифікації в Україні, назва (опис) та код класифікації згідно з УКТЗЕД яких збігаються з назвою продукції та кодом згідно з УКТЗЕД, зазначеними в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку. В разі коли збігається лише назва або код, товар вважається таким, що не підлягає обов’язковій сертифікації (п. 1 Порядку № 446).

Перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні, затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 № 28, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.05.2005 за № 466/10746 (зі змінами, внесеними Міністерством економічного розвитку і торгівлі України).

При цьому в графі 44 митної декларації за кодом «5111» або «5114» зазначаються реквізити сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання відповідності).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися уЗагальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 212.07).