Днями у Івано-Франківській ДПІ начальником відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Галиною Напрасніковою проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з платниками податків на тему: «Адміністрування акцизного податку».
Пропонуємо Вашій увазі деякі із запитань, які надійшли від платників податків.
Як зареєструвати накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних?
З 01.03.2016р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України, якою затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних.
Для реєстрації в реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.
Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня, який триває щодня з 8 год. до 19 год.
Датою та часом надання акцизної накладної/розрахунку коригування до ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття або неприйняття.
Які нові штрафні санкції з акцизного податку?
З 01.03.2016 року Законом № 909-VIII передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального ПКУ.
Для нової системи з 1 березня 2016 року діяв перехідний період, з 1 квітня 2016 року акцизні накладні та електронне адміністрування реалізації пального функціонують повноцінно.
У зв’язку з запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального законодавством передбачено штрафні санкції (стаття 120.2 ПКУ):
за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - від 2,0 до 40,0 % суми акцизного податку;
за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, 50 відсотків суми акцизного податку.
Така відповідальність не застосовується при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у перехідний період - з 1 березня 2016 року до1 квітня 2016 року.
Також передбачено обов’язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (підпункт 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПКУ). Здійснення суб’єктом господарювання операцій з реалізації пального без їх реєстрації платниками акцизного податку тягне накладання штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (пункт 117.3 статті 117 ПКУ).
Який порядок декларування акцизного податку?
Законом України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» передбачено, зокрема, запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизної накладної як обов'язкового електронного документа, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Відповідно до цієї норми до платників акцизного податку, які здійснюють реалізацію пального, крім виробників, імпортерів та суб’єктів роздрібної торгівлі пальним, віднесено осіб, які реалізують пальне (підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (ПКУ)).
Відповідно до п.1 розділу ІІ Закону № 909 норми (щодо доповнення ПКУ статтями 231 та 232) про запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набирали чинності з 1 березня 2016 року.
Отже, для платників, визначених підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПКУ, – осіб, які реалізують пальне, – першим звітним (податковим) періодом є березень 2016 року.
Порядок ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, Порядок електронного адміністрування реалізації пального оприлюднені на веб-порталах ДФС та Міністерства фінансів України.
До запровадження нових форм звітності виробники, імпортери та особи – суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, зокрема, пального, та відповідно до підпунктів 212.1.1, 212.1.2, 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПКУ є платниками акцизного податку, подають декларацію з акцизного податку за звітні (податкові) періоди 2016 року за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року №14 "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку".
Які нові ставки акцизу на пиво і сигарети, що діють в Україні з 1 січня, та на алкоголь, які вступили в силу з 1 березня?
Акциз на сигарети з 1 січня 2016 року виріс в Україні на 40% - до 318,26 гривень за 1000 штук без підвищення адвалорної ставки, на пиво – в два рази, до 2,48 гривень / літр, акцизи на лікеро-горільчані вироби з 1 березня підвищились на 50% - до105,8 гривень / літр 100% спирту.
Акцизна ставка на сухі вина зберігаються на рівні 0,01 гривень/ літр, на кріплені вина і вермути з 1 березня підвищена в два рази – до 7,16 гривень/ літр, ігристі вина – в два рази, до 10,4 гривень/ літр, слабоалкогольні напої - на 300 %, до 211,59 гривень/ літр.
Мінімальне акцизне зобов’язання по сплаті акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру збільшено до 425,75 гривень/ тис. штук.
Вищезазначені зміни внесені Законом України від 24.12.2015 року №909-VІІІ.
Яка передбачена відповідальність за порушення реєстрації акцизних накладних?
За порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних стягується штраф у розмірі від 2 до 40 відсотків суми акцизного податку. Раніше штраф не застосовувався через відсутність самого механізму податкових накладних з акцизного податку.
За відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, – 50 відсотків суми акцизного податку. Раніше штраф не застосовувався з причини, зазначеної вище.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську