Фахівцями Долинської ОДПІ 27 квітня п.р. проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників відповідала начальник відділу податків і зборів з фізичних осіб Долинської ОДПІ Ольга Баланда.
Пропонуємо до уваги відповіді на найбільш актуальні питання, з якими абоненти звертались на «гарячу лінію».
Чи можна подати декларацію засобами електронного зв’язку?
За допомогою сервісу «Декларування он-лайн» платники подають податкову декларацію до контролюючого органу засобами електронного зв’язку через Інформаційний портал ДФС.
Для цього платнику необхідно:
1. Отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС;
2. Завантажити з сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення – «Програмний комплекс користувача ЦСК». Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе інструкція користувача.
3. Авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.
Які строки подання декларації про майновий стан і доходи?
Нова декларація передбачає визначення категорії, до якої відноситься платник податків (рядок 8 розділу І декларації): громадянин; особа, яка проводить незалежну професійну діяльність; підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).
Нагадуємо, що податковим законодавством установлені такі строки для подання декларації:
громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;
підприємець – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).
Враховуючи, положення п.49.20 ПКУ, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Тобто, кінцевий термін, під час якого громадяни матимуть можливість виконати свій конституційний обов’язок перед державою – задекларувати доходи, отримані в 2015 році, цьогоріч переноситься на 4 травня.
В які терміни можна подати декларацію, щоб використати право на податкову знижку?
Таким правом громадяни можуть скористатись протягом всього календарного року, наступного за звітним. Якщо платник податку до кінця наступного за звітним року не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступні роки не переноситься.
Чи необхідно фізичній особі при поданні податкової декларації про майновий стан та доходи надавати довідку про отримані у звітному році доходи з метою використання права на податкову знижку?
Відповідно до норм статті 176 Податкового кодексу України платники податків зобов’язані подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи за встановленою формою.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.
Отже, враховуючи зазначене, фізична особа, яка зобов’язана подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, відповідно до вимог Податкового кодексу України, або має право скористатися податковою знижкою, повинна на вимогу контролюючого органу надати разом із такою декларацією довідку про отримані у звітному році доходи.
При цьому, підпунктом «в» пункту 176.2 Податкового кодексу України передбачено, що особи, які відповідно до Податкового кодексу України мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку.
Чи мають громадяни право на одержання податкової знижки за користування іпотечним житловим кредитуванням?
Платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику у національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.
При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом національного банку України, що діє на день сплати таких процентів.
Таке право виникає у разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема, згідно з позначкою у паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.
Право на включення до податкової знижки суми надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років.
Хто має право на податкову знижку?
Право на податкову знижку виникає за умови здійснених витрат у звітному році і отримання у такому звітному році заробітної плати, з якої утримувався та перераховувався до бюджету податок з доходів фізичних осіб. При цьому суми витрат мають бути підтверджені відповідними документами. Якщо ж реалізується право на податкову знижку в частині оплати навчання і при цьому студент сам працює та отримує заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених ним особисто витрат на навчання.