Триває кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2015 році. Фахівці Івано-Франківської ДПІ проводять різноманітні заходи, спрямовані на створення належних умов для громадян, з метою виконання ними вимог щодо подання річної декларації про майновий стан і доходи.

Нещодавно начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Ольга Рожко провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» та відповіла на низку питань, які цікавили платників податків.

Пропонуємо найбільш актуальні питання, з якими абоненти звертались на «гарячу лінію».

 

В який спосіб можна подати податкову декларацію про майновий стан і доходи?

 

Платники подають декларацію про майновий стан і доходи, отримані в 2015 році, у один із наступних способів:

  - засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;

  - особисто платником або уповноваженою на це особою;

  - поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

При цьому, поштове відправлення необхідно здійснити не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, встановленого статтею 49 ПКУ, а при поданні в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін.

Для подання декларації засобами телекомунікаційного зв’язку необхідно отримати ключ електронного цифрового підпису в будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів.

 

В які терміни потрібно сплатити податок на доходи фізичних осіб, якщо податкову декларацію про майновий стан і доходи подано несвоєчасно?

 

Відповідно до п. 179.1  Податкового кодексу України платник податку зобов’язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до Податкового кодексу України або інших законів України. Відповідно до пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація для платників податку на доходи фізичних осіб подається до 1 травня року, що настає за звітним.

Відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

У разі коли фізична особа подає річну податкову декларацію після закінчення граничного терміну подання, тобто після 1 травня, то відповідно до пп. 54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошового зобов’язання платника податку. Органом ДФС проводиться камеральна перевірка, за результатами якої складається акт перевірки, в якому відображаються факти порушення платником податку вимог Податкового кодексу України та визначається сума грошового зобов’язання, яка зазначається у повідомленні – рішенні, що відповідно до п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України надсилається (вручається) платнику податку протягом 10-ти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 Податкового кодексу України. Відповідно до п.57.3  ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп.54.3.1 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення – рішення.

 

В які терміни можна подати декларацію, щоб використати право на податкову знижку?  

 

Таким правом громадяни можуть скористатись протягом всього календарного року, наступного за звітним. Якщо платник податку до кінця наступного за звітним року не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступні роки не переноситься

 

Чи потрібно подавати декларацію про майновий стан та доходи громадян виїжджаючим на постійне місце проживання за кордон?

 

Згідно п. 179.3 ст 179. Податкового кодексу України, платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу ГУ ДФС податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.

Орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних  процедур. 

 

Як оподатковується податком на доходи фізичних осіб дохід фізичної особи у вигляді безоплатно отриманого корпоративного права (частки у статутному фонді юридичної особи) від іншої фізичної особи – засновника підприємства та чи потрібно декларувати такий дохід?

 

Частиною третьою ст. 29 Закону про держреєстрацію визначено, що у разі внесення змін до установчих документів, пов’язаних зі зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із документів, зокрема заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства.

Правове регулювання договору дарування регламентовано статтями 717 – 727 Цивільного кодексу України. Так, відповідно до ст. 717 Податкового кодексу України за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Статтею 79 Цивільного кодексу України встановлено форму договору дарування. Зокрема, договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому укладається у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми цей договір є нікчемним.

Пунктом 174.6 ст. 174 Податкового кодексу України передбачено оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладання договору дарування) від фізичних осіб, відповідно до абзацу другого якого кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV Податкового кодексу України для оподаткування спадщини.

Вартість будь – якого об’єкта спадщини (подарунка), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім’ї спадкоємця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу України (5%) (пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України).

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати Податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу України).

Отже, у разі безоплатного отримання фізичною особою доходу у вигляді корпоративних прав (частки у статутному фонді юридичної особи) від іншої фізичної особи – засновника підприємства за заявою, договором дарування, іншим документом про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства в цілях оподаткування податком на доходи фізичних осіб такий дохід слід розглядати як дохід, який отриманий платником податку в дарунок та підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

При цьому фізична особа, яка безоплатно отримала корпоративні права (частку у статутному фонді юридичної особи) від іншої фізичної особи – засновника підприємства, повинна подати Податкову декларацію до 1 травня року, що настає за роком, у якому було отримано такий дохід (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України).  

 

Чи має право фізична особа подати уточнюючу декларацію для реалізації свого права на податкову знижку, якщо було виявлено документально підтверджені суми, що не були враховані при поданні?

 

Відповідно до підпункту 166.1.1 пункту 166.1 статті 166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

  Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

  Згідно з підпунктом 166.4.3 пункту 166.4 статті 166 ПКУ, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься

  Отже, якщо були виявлені документально підтверджені суми, що не були враховані при поданні річної податкової декларації, для реалізації свого права на податкову знижку платник податку може подати уточнюючу декларацію до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, оскільки право на податкову знижку надається лише за наслідками звітного податкового року.

 

Прес-служба ДПІ у м.Івано-Франківську