Анастасія Євгенівна
Подається декларація про доходи і майновий стан з метою сплати ПДФО від оренди майна.Чи сплачується військовий збір?
Роман Панасюк
Звертаю увагу, що декларування доходів у 2016 році фізичні особи – платники податків здійснюють за новою формою декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859. Зміни внесені до Податкового кодексу України щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором передбачають визначити за результатами 2015 року у річній декларації податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. Зокрема, громадяни, які в минулому році отримували доходи від особи, яка не є податковим агентом, зокрема від надання в оренду або житловий найм нерухомості, декларування яких передбачено чинним законодавством зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та до 1 травня 2016 року подати податкову декларацію, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.
Олеся
До якої податкової інспекції подається декларація при отриманні в подарунок квартири від бабусі (за місцем проживання чи місцем знаходження нерухомості)?
Роман Панасюк
Задекларувати доходи отримані у минулому році громадяни повинні шляхом надання до податкової інспекції за місцем свого проживання, тобто за місцем реєстрації у паспорті податкової декларації про майновий стан і доходи. Звертаю увагу, починаючи з 1 січня 2016 року доходи, отримані громадянами внаслідок успадкування чи утримання в дарунок майна, відображаються тільки у декларації без заповнення окремих додатків. Зокрема, інформація щодо зазначених доходів відображаються у декларації форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015р. № 859. Податкова декларація про майновий стан і доходи подається до 1 травня 2016 року.
Ігор
Який граничний термін сплати податку, який нараховано при поданні декларації за 2015 рік?
Роман Панасюк
За підсумками поданої декларації про майновий стан і доходи та нарахованого податку на доходи фізичних осіб, таку суму необхідно сплатити до бюджету. Громадянини зобов’язані самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податку, зазначену в поданій ними податковій декларації про доходи. Про це зазначено у пункті 179.7 статті 179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI . Фізичні особи - підприємці ПДФО за результатами подання декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік зобов’язані сплатити до 19 лютого 2016 року.
Олег
При виїзді за кордон на постійне місце проживання, декларацію про доходи подавати обов’язково?
Роман Панасюк
Декларацію про майновий стан і доходи громадяни України, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов'язані подати до податкової інспекції. Податкова декларація подається не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Обов’язок щодо подання податкової декларації платниками податку-резидентами, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, визначено пунктом 179.3 статті 179 Податкового кодексу України. Контролюючий орган протягом 30 календарних днів після надходження декларації перевіряє визначене податкове зобов'язання та сплату належної суми податку. У разі відсутності податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб видається довідка. Цей документ подається до органів митного контролю під час перетину кордону і є підставою для проведення митних процедур. Форма такої довідки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Форму довідки про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку та Порядок її заповнення затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 11 грудня 2013 року №795, зареєстрованим у Мінюсті 9 січня 2014 року за №8/24785.
Олександр
Чи можна декларацію для отримання податкової знижки на навчання за 2014 рік подати у 2016 році?
Роман Панасюк
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступні податкові роки не переноситься. Тобто, податкову знижку за наслідками 2015 року платник може отримати по 31 грудня 2016 року включно, подавши декларацію про майновий стан і доходи разом з відповідними документами. За минулі періоди (2014 рік) право на податкову знижку не переноситься.
Віра
Чи можуть батьки отримати податкову знижку на навчання, якщо студент отримував доходи по цивільно-правовому договору?
Роман Панасюк
Якщо студент працював та отримував доходи, відмінні від заробітної плати, то батьки мають право на податкову знижку. Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума витрат платника податку у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів-фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшити загальний річний оподатковуваний дохід, одержаний у звітному році у вигляді заробітної плати. При цьому, сума нарахованої податкової знижки не може бути більшою за суму доходу платника, одержаного протягом року як заробітна плата. Згідно з нормами Податкового кодексу України заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Ці відносини регулюються трудовим законодавством, зокрема Кодексом законів про працю. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу.
Степан
Чи можна кошти сплачені за навчання за 2 дітей - студентів включити до податкової знижки?
Роман Панасюк
Чи можна кошти сплачені за навчання за 2 дітей - студентів включити до податкової знижки? Податкова знижка – це документально підтверджена сума витрат платника податку-резидента у зв'язку з придбанням товарів, робіт чи послуг у резидентів-фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у відповідних випадках. Податковим кодексом України встановлено, що до податкової знижки можна включити суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати певного розміру доходу, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Розмір цього доходу в 2015 році становив 1710 грн. Податкова знижка розраховується виходячи з кількості осіб, за яких сплачується вартість навчання, то платник податку, який у 2015 році сплачував за навчання двох своїх непрацюючих дітей, має право на податкову знижку, якщо сплачена ним сума не перевищувала 3420 грн. на місяць (1710 грн. х 2) за наявності підтверджуючих документів.
Anna
Як отримати повернення сплаченого податку (податкова знижка) за минулий рік?
Роман Панасюк
Право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року мають громадяни, які сплачували податок на доходи фізичних осіб від нарахованих (отриманих) доходів. Для цього необхідно заповнити та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Декларація подається до податкової інспекції за місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку. Крім декларації, на вимогу контролюючого органу, платники податку зобов’язані пред’явити підтверджуючі документи (відомості) про дохід, понесені витрати і сплату податку. До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання). Документальне підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки передбачено пп.166.2 ст. 166 Податкового кодексу України.