Інна Богданівна
В наступному році спрощена система оподаткування залишиться?
Роман Панасюк
Кабінет Міністрів подав для розгляду Верховною Радою проект Закону України “Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні” від 11.12.2015 № 3630, яким передбачено зміни щодо спрощеної системи оподаткування: - зменшено кількість груп платників єдиного податку з 4 до 3: Група А – діюча І група (критерії залишаються незмінними); Група В – об’єднано ІІ та ІІІ групу, для яких зменшено максимальний розмір доходу з 1,5 та 20 млн. грн. (відповідно) до 2 млн. грн.; Група С – сільськогосподарські товаровиробники, для яких встановлюється додатковий критерій обсягу доходу обсяг доходу – не більше 2 млн. грн. в рік; - правила визначення бази оподаткування – дохід, визначений за прямим (Доходи – Витрати) або непрямим (Доходи – Доходи з врахуванням коефіцієнту) методом; - встановлюється перехідний період, протягом якого розмір коефіцієнту буде знижуватись: 2016 рік – 0,85; 2017 рік – 0,85; 2018 рік – 0,65; 2019 рік – 0,45; - зміна ставок єдиного податку: для групи А – підвищується максимальна ставка з 10 до 20% мінімальної зарплати (розмір визначають місцеві ради); для групи В – ставка становить 18% бази оподаткування; для групи С – ставки залишаються незмінними. - компенсація з місцевих бюджетів витрат платників єдиного податку на придбання реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 75% вартості придбаних РРО. Наголошую, що це лише законопроект і про зміни щодо спрощеної системи оподаткування говорити ще рано.
Олександра
Чи можна здійснювати роздрібний продаж товарів в магазині, що розташований на території ринку, платнику єдиного податку першої групи?
Роман Панасюк
Згідно з статтею 291 Податкового кодексу України до першої групи платників єдиного податку відносяться фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень. Згідно з пункту 1.8 Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 12-торг «Про наявність і використання торгової мережі на ринках та реалізацію сільськогосподарської продукції на них», торгове місце – площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо. До торгових місць на ринках не належать магазини та об’єкти ресторанного господарства. Отже, фізична особа – підприємець, яка здійснює роздрібний продаж товарів в магазині, що розташований на території ринку, не може бути платником єдиного податку першої групи, але може обрати 2 або 3 групи спрощеної системи оподаткування.
Наталя Гаврилівна
Яку групу можна підприємцю обрати при наданні посередницьких послуги з купівлі, продажу, оренди нерухомого майна?
Роман Панасюк
Відповідно до статті 291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень. Підприємці, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи. Отже підприємцю при наданні посередницьких послуги з купівлі, продажу, оренди нерухомого майна необхідно обрати 3 групу платників єдиного податку.
Ірина
Чи необхідно підприємцям – платникам єдиного податку при здійсненні діяльності застосовувати РРО?
Роман Панасюк
Згідно з пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
єдинщик
Чи сплачує підприємець єдиний податок за період тимчасової непрацездатності (є лікарняний лист), якщо підприємницька діяльність за цей період не здійснюється?
Роман Панасюк
Податковим кодексом передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Таким чином у разі виконання вищезгаданих умов, а також у разі подання заяви довільної форми та копії листка непрацездатності єдиний податок можна не сплачувати. Така ж заява довільної форми подається територіальному органу ДФС про прийняте рішення перебувати у відпустці протягом певного календарного місяця.
Віталій
Де зберігається книга обліку доходів, якщо підприємець здійснює діяльність в декількох місцях?
Роман Панасюк
Відповідно до вимог статті 296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ книгу обліку доходів ведуть платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість. Книгу обліку доходів і витрат ведуть платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість. Форми книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579. У разі використання найманих працівників фізичні особи – підприємці у графі 2 Книг за підсумками робочого дня зазначають суму коштів, яку отримали наймані працівники протягом робочого дня. При цьому нормами ПКУ та Порядків не передбачено ведення Книг окремо найманими працівниками фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку. Тобто незважаючи на використання найманих працівників Книга заповнюються фізичною особою - підприємцем самостійно та зберігаються безпосередньо у фізичної особи - підприємця платника єдиного податку.
Тарас
Юридична особа- платник єдиного податку 3 групи не здійснювала господаську діяльність і 4 кварталі. За цей період декларація подається?
Роман Панасюк
Згідно з пунктом 49.2 статті 49 Податкового кодексу платник податків зобов’язаний за кожний установлений цим Кодексом звітний період, у якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, що підлягають декларуванню, відповідно до встановлених вимог подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Водночас статтею 40 Податкового кодексу передбачено, що, зокрема, у разі якщо іншими розділами цього Кодексу визначається спеціальний порядок адміністрування окремих податків, то використовуються правила, визначені в іншому розділі. Так, правові засади застосування спрощеної системи оподаткування визначено главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу, відповідно до п. 294.1 статтею 294 які податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал. Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи відображають у податковій декларації обсяг доходу, що оподатковується за відповідною ставкою єдиного податку (пп. 296.5.4 п. 296.5 ст. 296 Податкового кодексу). Пунктом 292.14 статті 292 цього Кодексу встановлено, що визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування. Крім того, неподання протягом року контролюючим органам податкових декларацій, документів фінансової звітності є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи (п. 2 ст. 38 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»). Таким чином, юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи, які не отримували протягом звітного періоду доходи, що підлягають декларуванню, зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку –юридичної особи у строки, передбачені пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу для календарного кварталу.
Oksana
За якою формою потрібно подати декларацію підприємцю-платнику єдиного податку на 3 групі за 4 квартал цього року?
Роман Панасюк
Форма Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, буде використовуватись платниками єдиного податку для складання звітності за 2015 рік починаючи з 01.01.2016, у тому числі і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні (податкові) періоди. Вказана форма декларації також рекомендована для подання платниками єдиного податку першої та другої груп за річний податковий (звітний) період – 2015 рік.
Олег
Чи може підприємець-платник єдиного податку перейти з третьої групи на другу?
Роман Панасюк
Відповідно до статті 298 Податкового кодексу України за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених ПКУ для обраної ним групи, платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому ПКУ, у разі обрання ним першої або другої групи
Марія Іванівна
Чи зобов’язана юридична особа — платник єдиного податку вести книгу обліку доходів і витрат?
Роман Панасюк
Відповідно до норм Податкового кодексу України обов’язок з ведення Книги обліку доходів та витрат за визначеними формами в установленому порядку покладається на фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності залежно від обраної ними системи оподаткування. Статтею 296 цього Кодексу встановлено, що платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень статті 44 Кодексу. Так, юридичні особи — платники єдиного податку, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обчислення об’єкта оподаткування. Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання — з передбаченого Податковим кодексом граничного терміну подання такої звітності. Отже, Податковим кодексом не передбачено для платників єдиного податку — юридичних осіб ведення Книги обліку доходів. Для обчислення об’єкта оподаткування єдиним податком такі суб’єкти господарювання використовують дані бухгалтерського обліку.