З початку року суб'єкти господарювання Івано-Франківщини, що здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, перерахували за ліцензії до місцевих бюджетів області 15,7 млн. грн. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 1,7 млн. грн. Про це повідомили у відділі контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Крім того у січні-жовтні п.р. податківці провели 132 перевірки суб’єктів господарювання, які здійснюють торгівлю алкоголем та тютюном. Як наслідок, за порушення діючого законодавства нараховано 1243,7 тис.грн. податків і зборів, в тому числі за порушення Закону України від 19.12.95 № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано фінансових санкцій на суму 793 тис.грн..
Порушуючи законодавство, підприємці здійснювали торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін - 31 випадок, торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без відповідної ліцензії - 16 випадків, торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін - 4 випадки та 2 випадки - зберігання (реалізація) алкогольних напоїв немаркованих марками акцизного податку.
За реалізацію алкогольних та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років застосовано фінансових санкцій на суму 61,2 тис. грн., анульовано 8 ліцензій.
Працівники фіскальної служби звертають увагу на посилену відповідальність за порушення законодавства в сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Законом України від 12 серпня 2014 № 1638-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо посилення контролю за обігом підакцизних товарів та уточнення окремих податкових норм" суми штрафів за порушення законодавства в сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів підвищено від двох до десяти разів, зокрема:
за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртами, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій - з 1700 до 17000 гривень,
за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів - з 1000 до 10000 гривень,
за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - з 5000 до 10000 гривень.
Крім того, з 1 липня 2015 року підлягає ліцензуванню діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/або роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.
При цьому Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншими нормативними актами не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Абзацом 7 ст. 1 Закону (у редакції, чинній з 01.07.2015) дано визначення алкогольним напоям як продуктам, отриманим шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5% об'ємних одиниць, які зазначені, зокрема, в товарної позиції 2203 згідно з УКТ ЗЕД.