Гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації (ст. 41 Земельного кодексу).

При цьому норми Земельного кодексу не передбачають можливості приватизації громадянами – членами гаражно-будівельних кооперативів земельних ділянок, наданих гаражно-будівельним кооперативам для гаражного будівництва.

Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (ст. 269 Кодексу), об’єктами оподаткування – земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 Кодексу). Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу).

Згідно з п. 281.1 ст. 281 Кодексу від сплати податку звільняються: інваліди першої та другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для зазначених категорій фізичних осіб, поширюється, зокрема, на одну земельну ділянку для будівництва індивідуальних гаражів у межах граничних норм не більше як 0,01 гектара (п.п. 281.2.4 п. 281.2 ст. 281 Кодексу).

Статтею 282 Кодексу визначено перелік юридичних осіб – власників земельних ділянок та постійних землекористувачів, що мають право на пільги щодо сплати податку. Звільнення гаражно-будівельних кооперативів від сплати податку не передбачено.

Отже, громадяни, які є власниками земельних ділянок, наданих безпосередньо їм для гаражного будівництва, на яких поширюються пільги, визначені п.п. 281.2.4 п. 281.2 ст. 281 Кодексу, звільняються від сплати земельного податку.

Якщо земельна ділянка передана у власність гаражно-будівельному кооперативу, то, незалежно від наявності серед членів кооперативу громадян, які відносяться до пільгових категорій платників земельного податку, зокрема, пенсіонерів (за віком), кооператив як платник податку повинен сплатити земельний податок за усю виділену площу землі.

При цьому ст. 8 Закону України від 10 липня 2003 року № 1087-ІV «Про кооперацію» визначено, що статут кооперативу повинен містити, зокрема, порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу. Члени гаражно-будівельного кооперативу, в тому числі пенсіонери (за віком), можуть здійснювати відшкодування сплачених сум земельного податку за земельну ділянку, що передана у власність такому кооперативу.

 

Підготовлено відділом комунікацій

 ДПІ у м. Івано-Франківську

ГУ ДФС в Івано-Франківській області