З 29 травня набрала чинність нова Інструкція  на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Інструкція №449).         

     Відповідно пп.1 п.3 розділу IV Інструкції сплата єдиного внеску за осіб, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують відповідну допомогу, здійснюється з усієї суми нарахованої допомоги в місяці, у якому були здійснені нарахування.

При цьому розмір єдиного внеску застосовується окремо для кожного виду виплат відповідної категорії платників (пп.2 п.3 розділу IV Інструкції). Застосування максимальної величини при нарахуванні єдиного внеску на суми допомоги з тимчасової непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, оплати щорічної відпустки, період яких більше одного місяця, здійснюється окремо за кожний місяць.

У разі якщо база нарахування єдиного внеску, а саме заробітна плата, лікарняні, декретні (крім винагороди за цивільно-правовими договорами), не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), роботодавець (в т.ч. військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення) розраховує  суму єдиного внеску  як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника за умови відпрацювання повного календарного місяця (пп.5,6 ст.8 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Вимоги  про нарахування єдиного внеску виходячи з розміру мінімальної заробітної плати не розповсюджується на сумісників та робітників-інвалідів. Оподаткування робітників-сумісників та робітників-інвалідів єдиним внеском, незалежно від нарахованої заробітної плати, здійснюється на загальних підставах.  Також зазначена норма не застосовується до працівників, яким надано відпустку без збереження заробітної плати відповідно до пункту 18 частини першої статті 25 Закону України "Про відпустки" на період проведення антитерористичної операції (п.19  розділу III Інструкції № 449).

          

Підготовлено відділом комунікацій

 ДПІ у м. Івано-Франківську

ГУ ДФС в Івано-Франківській області