У зв’язку із змінами з 1 липня 2015 року податкового законодавства для певної категорії платників єдиного податку, в Тисменицькій ОДПІ провели «гарячу лінію». На питання суб’єктів господарювання та громадян відповідав заступник начальника Тисменицької ОДПІ Іван Присяжнюк. За час проведення заходу посадовець надав відповіді на 22 запитання, серед яких найактуальніші наступні:
З якої дати для торгівлі пивом необхідна ліцензія?
З 01.07.2015 року пиво відноситься до алкогольних напоїв, а роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами господарювання за наявності у них ліцензій.
Поняття алкогольні напої визначено, зокрема, в 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу згідно з яким алкогольні напої – це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.
Якщо суб’єкт господарювання вже має ліцензію на продаж алкогольних напоїв, то для торгівлі пивом необхідно брати додаткову ліцензію, окрему?
Ні. Якщо у суб’єкта господарювання є ліцензія на продаж алкогольних напоїв, то окрема ліцензія на роздрібну торгівлю пивом не потрібна.
Яка є звітність з акцизного податку і як він сплачується?
Відповідно до п.п. 212.3.1 1 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.
П. 223.2 ст. 223 ПКУ визначено, що суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому ст. 46 ПКУ. Форму Декларації акцизного податку та Порядок її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року №14 .
Базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю.
Щодо сплати акцизного податку, то особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок до бюджету за місцем здійснення реалізації таких товарів (п. 222.3 ст. 222 ПКУ).
Чи необхідно подавати декларацію по акцизному податку, якщо не виникає об’єктів для оподаткування акцизним податком?
Згідно з п.49.2. ст. 49 ПКУ платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Отже, якщо платник здійснює діяльність, яка не ліцензується, тобто у нього відсутні діючі (в т.ч. призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією та у звітному періоді у такого платника не виникли об‘єкти оподаткування, або не появились показники, що підлягають декларуванню, платник у такому звітному періоді не зобов’язаний подавати Декларацію з акцизного податку.