У ДПІ м. Івано-Франківська проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників щодо декларування доходів громадян, отриманих у 2014 році, відповідала начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Оксана Петришин.

Наводимо деякі з них:

 

За якою податковою адресою повинна подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи фізична особа, якщо вона зареєстрована (прописана) в одному місці, а дохід отримала в іншому?

 

Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

 

Чи відображаються фізичною особою доходи, отримані у вигляді спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, в декларації про майновий стан і доходи?

 

Фізична особа – платник податку, яка одержала дохід у вигляді спадщини (подарунку), що згідно з Податковим кодексом оподатковується за нульовою ставкою, не зобов’язана включати вартість такої спадщини до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

 

Чи потрібно подати декларацію про майновий стан і доходи спадкоємцю – резиденту, який сплатив податок до нотаріального оформлення об’єкта спадщини?

 

Фізична особа – платник податку, який одержав дохід лише у вигляді об’єкта спадщини (подарунку) та сплатив податок на доходи з фізичних осіб до його нотаріального оформлення, не зобов’язаний включати вартість (суму) такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

 

Донька після закінчення навчання у 2014 році почала працювати. Чи має право на податкову знижку мати, яка фактично здійснювала оплату за навчання?

 

Відповідно до статей 180 та 199 Сімейного кодексу України батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей до 18 років, а якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років.

Виходячи з норм Податкового кодексу студент, який працює, сам є платником податку на доходи фізичних осіб, база оподаткування його доходів, включаючи заробітну плату, визначається згідно з вимогами ст.164 Податкового кодексу, зокрема у разі використання права на податкову знижку базою є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням п.164.6 цієї статті на суму податкової знижки.

Отже, якщо студентка протягом року одночасно навчалася і працювала, отримувала заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має саме вона за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не її мати, оскільки вона вже не перебуває на її утриманні. Водночас якщо студентка влаштувалася на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримувала заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має мати, яка фактично здійснювала оплату за останній рік навчання.

 

Який термін повернення податку на доходи фізичних осіб платнику податку внаслідок застосування права на податкову знижку?

 

Відповідно до норм Податкового кодексу сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

 

Минулого року моя бабуся подарувала мені квартиру. За якою ставкою податку оподатковується сума подарунку?

 

Фізичні особи, які отримують спадщину чи подарунок від фізичної особи – не члена сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від вартості будь-якої спадщини (подарунку). Для цього Вам необхідно задекларувати вартість подарунку, подавши у термін до 1 травня 2015 року за місцем реєстрації податкову декларацію про майновий стан та доходи. Сума податкового зобов’язання, зазначена в податковій декларації, підлягає сплаті до бюджету в термін до 1 серпня 2015 року.

 

Підготовлено відділом комунікацій

 ДПІ у м. Івано-Франківську

ГУ ДФС в Івано-Франківській області