Нещодавно в ДПІ у Богородчанському районі відбулася «гаряча лінія» з питань деклараційної кампанії. На запитання громадян та платників податків відповідала заступник начальника інспекції Любов Грицак.
Найбільша кількість питань стосувалась правил подання декларації про майновий стан і доходи громадян, застосування податкової знижки та переліку витрат, дозволених для включення до податкової знижки, хто з громадян звільняється від обов’язку подання декларації про майновий стан і доходи, а також як користуватись сервісом «Декларування он-лайн» та подавати декларацію до органів ДФС дистанційно.
Пропонуємо відповіді на актуальні запитання платників податків Богородчанщини.
Громадянин у 2014 році отримав у спадщину будинок від родичів (від тітки). Податок був сплачений під час нотаріального оформлення. Чи обов’язково подавати декларацію?
Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
При цьому особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна громадяни мають зазначити у річній податковій декларації. Проте, не декларують зазначений дохід спадкоємці - нерезиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємці, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою. Також, не декларують вартість спадщини спадкоємці - резиденти України, які сплатили податок при нотаріальному оформленні спадщини.
У Вашому випадку, спадкоємці, які отримали спадщину від родичів та сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини, не зобов’язані декларувати отриманий дохід за відсутності інших підстав для подання декларації.
У 2014 році отримано іпотечний житловий кредит, підкажіть будь–ласка, як самостійно розрахувати суму податкової знижки за іпотекою?
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Алгоритм розрахунку податкової знижки розраховується наступним чином:
- визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої (виплаченої) заробітної плати на суму єдиного соціального внеску та податкової соціальної пільги. При цьому інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця;
- на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат у вигляді частини суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, яка з урахуванням коефіцієнта включається до податкової знижки;
- розраховується сума податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку, шляхом різниці між базою оподаткування та понесеними платником податку витратами у вигляді частини суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, помноженої на ставку податку;
- здійснюється порівняння розрахункової суми податку із сумою податку, фактично утриманого із заробітної плати за рік.
У випадку якщо сума податку, утриманого із заробітної плати, перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню платнику податку.
Громадянин продав свій автомобіль підприємству, чи необхідно в такому випадку подавати річну декларацію про майновий стан і доходи?
Випадки, коли платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за результатами звітного року визначені підпунктом «є» п. 176.1 статті 176 Податкового кодексу України.
А саме, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року( у 2014 - 146160 гривень).
Водночас, обов'язок платника податку щодо подання річної податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував, зокрема доходи від операцій з продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Податкового кодексу України.
Таким чином, у випадку, коли фізична особа отримала дохід від продажу юридичній особі власного автомобіля, вона не повинна подавати річну податкову декларацію.
Які документи потрібно подати фізичній особі до органів ДФС, щоб скористатися правом на нарахування податкової знижки за навчання?
Згідно з пп.166.2.1 п.166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
Перелік витрат, дозволених для включення до податкової знижки за навчання , визначено у пункті 166.3 статті 166 Податкового кодексу.
До даного переліку включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Податкового кодексу, тобто суми 1610,0 грн. в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
Таким чином, фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення).
Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою на навчання, якщо син навчався та отримував доходи по цивільно–правовому договору?
Відповідно до пп. 14.1.170 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.
При цьому, ПКУ встановлено обмеження щодо неперевищення сум нарахованої платником податку податкової знижки понад суму загального оподатковуваного доходу платника, одержаного протягом року як заробітна плата (п.п.166.4.2 п.166.4 ст.166 ПКУ).
Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу на відповідну посаду.
Таким чином, якщо студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договорів цивільно-правового характеру, які не є трудовими договорами, то члени його сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента.
Де можна ознайомитися з порядком заповнення податкової декларації?
Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року №793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи». Бланк податкової декларації та порядок її заповнення розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України.
Крім того, на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби функціонує спеціальний банер «Декларування доходів громадян 2015», у якому, крім інструктивних та інформаційних матеріалів, розміщені зразок Декларації про майновий стан і доходи та детальна Інструкція щодо заповнення Декларації та додатків до неї.
Отримати більш детальну інформацію з питань декларування доходів можна в Центрах обслуговування платників при податкових інспекціях за місцем проживання.
На яких осіб покладається обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку?
Обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку покладається на наступних осіб:
– уповноважені представники, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі довіреності;
– опікуна або піклувальника - щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;
– спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) - щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;
– державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.
Скажіть, будь ласка, який порядок дій у разі подання фізичною особою річної податкової декларації про майновий стан і доходи, якщо на момент подання декларації фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою?
Згідно статті 67 Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан і доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені Податковим кодексом України строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 45.1 статті 45 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків – фізична особа зобов’язана визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі.
Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
Таким чином, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою, то вона повинна подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу за попередньою податковою адресою.
В які терміни потрібно сплатити податок на доходи фізичних осіб, якщо податкову декларацію про майновий стан і доходи подано несвоєчасно?
Відповідно до п. 179.1 Податкового кодексу України платник податку зобов’язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до Податкового кодексу України або інших законів України. Відповідно до пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація для платників податку на доходи фізичних осіб подається до 1 травня року, що настає за звітним.
Відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
У разі коли фізична особа подає річну податкову декларацію після закінчення граничного терміну подання, тобто після 1 травня, то відповідно до пп. 54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошового зобов’язання платника податку. Органом ДФС проводиться камеральна перевірка, за результатами якої складається акт перевірки, в якому відображаються факти порушення платником податку вимог Податкового кодексу України та визначається сума грошового зобов’язання, яка зазначається у повідомленні – рішенні, що відповідно до п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України надсилається (вручається) платнику податку протягом 10-ти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 Податкового кодексу України. Відповідно до п.57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп.54.3.1 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення – рішення.
В які терміни необхідно подати декларацію, щоб скористатися правом на податкову знижку?
Таким правом громадяни можуть скористатись протягом всього календарного року, наступного за звітним, тобто за попередній 2014 рік декларацію про майновий стан і доходи можна подати протягом 2015 року.
Якщо платник податку до кінця наступного за звітним року не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступні роки не переноситься.
Чи необхідно подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи ФО, яка у минулому році отримала дохід від продажу нерухомого майна, яке перебувало у власності платника податку понад три роки?
Відповідно до ст.172 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Статтею 179 ПКУ визначено порядок подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи.
Відповідно до цього розділу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларації не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до р.IV ПКУ.
У разі якщо у звітному календарному році фізична особа отримала дохід від продажу не частіше одного разу нерухомого майна, визначеного п. 172.1 ст. 172 ПКУ, яке перебувало у власності платника податку понад три роки, така особа зобов’язана подати річну податкову декларацію.