Під час чергової телефонної «гарячої лінії»,присвяченій порядку реалізації алкогольних напоїв та відповідальності за їх порушення, на запитання платників відповідала начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в області Леся Іванівна Борис.

Пропонуємо відповіді  на запитання платників податків.

Ким може анулюватися ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями?

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями анулюється органом, який видав ліцензію. Для цього готується відповідне письмове розпорядження за наступних підстав:

заяви суб’єкта господарювання;

рішення про скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання;

несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб’єктом господарювання марок акцизного збору (стосовно імпортерів);

рішення суду про встановлення факту торгівлі суб’єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного збору;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб’єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем.

Крім цього, анулювати ліцензію можуть у разі продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях, про що зазначено у статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-В «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями).

 

Які мінімальні ціни на горілку діють сьогодні?

Мінімальна роздрібна ціна на горілку складає 39,9 грн. (0,5 л), яка діє з 1 серпня поточного року. За цією ціною і вище зобов’язані продавати алкогольні напої у торгових точках та супермаркетах. При цьому такі продавці зобов’язані отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Підвищення цін на алкогольні напої здійснювалося поетапно та передбачено постановою Кабінету Міністрів України "Про розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої" від 11.06. 2014  № 177.

На які напої, крім горілки, зросли ціни?

З 1 серпня ц.р. зросли ціни на 14,3 % й на інші зброджені напої, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями. Зокрема, мінімальна оптово-відпускна ціна зросла до 144,97 грн., а роздрібна - до 217,45 грн. (за 1 літр 100%-го спирту).

За продаж алкогольних напоїв за нижчими цінами, ніж встановлені законодавством, нараховуються штрафи, які саме?

За оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, до суб’єктів господарювання застосовуються штрафні санкції в розмірі 10 000 грн.

Такі зміни набрали чинності з 3 вересня 2014 року відповідно до Закону України від 12 серпня 2014 № 1638-VII, яким внесено зміни до Закону України від 19.12.1995 №481/95-В «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

До 3 вересня ц.р. штрафна санкція застосовувалася у розмірі 5000 гривень.

При продажу алкогольних напоїв через касовий апарат, який не включений до ліцензії, які штрафні санкції застосовують ?

З 3 вересня 2014 року за роздрібну торгівлю алкогольними напоями через реєстратор розрахункових операцій, не зазначений у ліцензії застосовується штраф в розмірі 10000 гривень. За таке ж порушення до цього часу нараховувалася штрафна санкція в розмірі 1000 грн.

Підвищення відповідальності за порушення у сфері виробництва та продажу підакцизної продукції передбачене Законом України від 12 серпня 2014 № 1638-VII, яким внесено зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Чи мають право аптеки продавати лікувальний бальзам без ліцензії. Партія такого напитку придбана у вересні,  а станом на 1 листопада є залишки?

З 1 листопада 2014 року лікувальні бальзами із вмістом спирту етилового 8,5% об’ємних одиниць і більше, віднесено до алкогольних напоїв. З цієї дати до їх переліку додано продукцію товарних позицій 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД, в якій вміст спирту етилового складає 8,5% об’ємних одиниць і більше, яка обкладається акцизним податком. Тобто, до алкогольних напоїв віднесено продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів. Раніше вони класифікувалися як харчові, але неалкогольні продукти дієтичного споживання. Для таких напоїв встановлені відповідні ставки акцизного податку і вони повинні маркуватися марками акцизного податку. Враховуючи такі зміни, незалежно від дати придбання лікувальних бальзамів, якщо здійснюється їх реалізація, починаючи з 1 листопада необхідно придбати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

З 3 вересня цього року штрафна санкція за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртами, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій збільшена у 10 раз - з 1700 до 17000 гривень.

 Яка відповідальність передбачена до осіб, які продають самогон чи "коньяк" власного виробництва?

З 3 вересня ц.р. за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку застосовується штраф у сумі 17000 гривень.

Зміни прийняті Законом України від 12 серпня 2014 № 1638-VII, яким доповнено  Закон України від 19.12.1995 №481/95-В «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», які передбачають посилення відповідальності за обігом підакцизних товарів та правил торгівлі горілчаними виробами.

 Крім того, за обіг фальсифікованої алкогольної продукції передбачена кримінальна відповідальність.

У випадку торгівлі горілкою без ліцензії, які штрафні санкції застосовуються?

З 3 вересня цього року штрафна санкція за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртами, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій збільшена у 10 разів - з 1700 до 17000 гривень.

Таке збільшення штрафних санкцій прийнято  Законом України від 12 серпня 2014 № 1638-VII, який набрав чинності з 3 вересня цього року.

Якщо змінився зразок марок акцизного податку, їх можна використати чи необхідно повертати?

Уразі зміни зразка марок акцизного податку раніше закуплені платником акцизного податку марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання. Алкогольні напої та тютюнові вироби, які марковані такими марками знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.