Відповідно до Законів України «Про працю» та «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у випадку не оформлення трудових відносин позбавляє працівників права вимагати від роботодавців належних умов праці та гідної її оплати, а також захищати свої права в суді. До того ж таких громадян не можна віднести до категорії «наймані працівники».
Крім того, громадяни, які погоджуються на роботу без оформлення трудових відносин з роботодавцем, в разі повної чи часткової втрати працездатності втрачають право на матеріальне забезпечення у вигляді соціального страхування.
Якщо працівник отримує заробітну плату “в конверті”, а роботодавець не сплачує за нього страхові внески до Пенсійного фонду, то цей період не зараховується до страхового стажу найманого працівника та, відповідно, не враховується під час визначення розміру пенсії, що значно зменшує її розмір.
Існує багато випадків, коли наймані працівники отримують офіційну зарплату на рівні мінімальної або меншу за мінімальну, а решту зарплати – у «конверті». Це явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформлюють на роботу погодинно, проставляючи їм у табелі обліку робочого часу 2 або 4 години, в той час як вони працюють по 8 та більше годин на день. Відповідно їм нараховують зарплату за 2 або 4 години, а решту платять у конвертах. Таким чином, роботодавці порушують права і гарантії своїх працівників.
У разі відмови роботодавця оформити трудові відносини мешканці Івано-Франківська можуть звернутись до Центру обслуговування платників міської ДПІ та подати скаргу.
Підготовлено інформаційно-комунікаційним
відділом ДПІ у м. Івано-Франківську
ГУ ДФС в області