У ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів Івано-Франківської області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників податків відповідала начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Оксана Петришин.
На який період встановлюється військовий збір?
Відповідно до пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями військовий збір встановлюється тимчасово з 3 серпня 2014 року до 1 січня 2015 року.
Хто є платниками військового збору?
З 03.08.2014 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 р. №1621-VІІ, відповідно до пп. 21 п.1 І розділу якого, платники податку на доходи фізичних осіб сплачуватимуть військовий збір.
Отже, платниками військового збору є: фізичні особи – резиденти, які отримують доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізичні особи – нерезиденти, які отримують доходи із джерела їх походження в Україні;- податкові агенти щодо податку на доходи (коло податкових агентів щодо податку на доходи фізичних осіб окреслено в пп. 14.1.180 ПКУ).
Що є об’єктом оподаткування військовим збором?
Відповідно до підпункту 1.2 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
За якою ставкою нараховувати військовий збір?
Військовий збір слід утримувати з доходів фізичних осіб за єдиною ставкою в розмірі 1,5 відсотків. При цьому отримувати його потрібно зі всієї нарахованої суми оподатковуваного доходу (тобто без попереднього вирахування єдиного внеску та податку на доходи). Наприклад, фізособі в серпні 2014 року нарахували винагороду за договором підряду в сумі 2000 грн. із якої слід утримати єдиний внесок 52 грн. (2000 грн. х 2,6%), податок на доходи – 292,20 грн. ((2000 грн. – 52 грн.) х 15%). Військовий збір із такого доходу становитиме 30 грн. (2000 грн. х 1,5%).
Нараховувати, утримувати та сплачувати військовий збір потрібно в порядку, установленому ст. 168 ПКУ. Тобто діє механізм, аналогічний тому, який застосовується для податку на доходи.
Які особи є відповідальними за утримання (нарахування) та сплату військового збору до бюджету?
Згідно із нормами підпункту 1.5 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 (а саме: роботодавець, який виплачує доходи на користь платника податку; податковий агент, для оподаткування доходів з джерела їх походження в Україні; платник податків, для іноземних доходів та доходів джерело виплати яких належить особам звільненим обов’язків сплати податку до бюджету).
Де можна дізнатись про відкриті рахунки на перерахування військового збору?
Ця інформація розміщена у Центрі обслуговування платників Івано-Франківської ДПІ, а також доступна користувачам Інтернету на сайті Міністерства доходів і зборів України (sfs.gov.ua) та субсайті територіальних органів Міндоходів в Івано-Франківській області області (if.sfs.gov.ua).
Як і коли сплачувати військовий збір?
Визначену суму військового збору слід перераховувати до бюджету за правилами, установленими для податку на доходи. Тож, діяти доведеться залежно від того, коли та в якій формі виплачують фізособі оподатковуваний дохід.
Якщо дохід виплачується у не грошовій формі, то військовий збір потрібно сплатити протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати. Так само потрібно діяти й у разі виплати доходу податковим агентом із каси готівкою (пп.168.1.4 ПКУ).
Якщо податковий агент нарахував дохід, але не виплатив його, слід керуватися наступним правилом: військовий збір потрібно перерахувати до бюджету у строки, установлені ПКУ для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 числа місяця, наступного за місяцем нарахування доходу (пп. 49.18.1, п. 57.1, пп. 168.1.5 ПКУ).
Якщо ж ідеться про доходи, які особа отримує від контрагента, який не виступає в ролі податкового агента (наприклад, винагорода за ЦПД), отримана від звичайної фізособи, тобто не підприємця), тоді такий платник самостійно сплачує військовий збір. Визначатиметься його сума, яку потрібно буде сплатити до бюджету за 2014 рік, за даними Податкової декларації про майновий стан і доходи.
Нагадую: таку звітність фізособи подають до 1 травня наступного за звітним роком (за 2014 рік – до 01.05.2015 року). А сам військовий збір необхідно сплатити до 1 серпня року, наступного за звітним (за 2014 рік – до 01.08.2015 року). На сьогодні вищезазначена звітність не містить окремих реквізитів для обрахунку суми військового збору.
Як відображати військовий збір на рахунках обліку?
Окремого рахунку для відображення сум утриманого з доходів фізосіб та сплаченого до військового бору План рахунків та Інструкція щодо його застосування, звісно, не передбачають на сьогодні, адже новації – щойно прийняті.
Тому сума такого нарахованого (утриманого) збору, слід відображати за кредитом субрахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами» в кореспонденції з дебітом 661 «Розрахунки за заробітною платою» (якщо об’єкт оподаткування – це зарплата), 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» (коли об’єкт оподаткування – зокрема винагорода за ЦПД). Сплата військового збору в обліку відобразиться проводкою: Дт 642 Кт 311.
Чи стягується військовий збір з доходів фізичних осіб - підприємців?
Тимчасово, до 1 січня 2015 року, на додаток до податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), введено новий загальнодержавний збір - військовий збір. Його стягуватимуть за ставкою 1,5% з доходів фізосіб. А саме, з заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Збір також буде стягуватися у разі виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, а ще з виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
Однак доходи суб'єктів господарювання - фізичних осіб не є об'єктом оподаткування, тому вони не обкладатимуться військовим збором.
Чи підлягають оподаткуванню військовим збором лікарняні?
З 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року №1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (далі – Закон), яким тимчасово до 1 січня 2015 року запроваджено військовий збір.
Відповідно до п.п.1.2 п.161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що об’єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Згідно з п.1.4 п.161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідно до п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 Кодексу заробітна плата – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Враховуючи, що оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності і сума допомоги з тимчасової непрацездатності з метою обкладення податком на доходи фізичних осіб прирівнюються до заробітної плати, то такі виплати є об’єктом оподаткування військовим збором.
Які доходи за цивільно-правовими договорами підлягають оподаткуванню військовим збором?
Відповідно до п.п.1.2 п.161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Тобто, під об’єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами. Результатом цивільно-правового договору є факт виконання робіт (надання послуг).
Виконання робіт, надання послуг фізичною особою може здійснюватися як на підставі трудового договору, так і на інших юридичних підставах, зокрема на підставі цивільно-правового договору. За цивільно-правовими договорами (договором підряду/договором про надання послуг) оплачується виконана робота/надана послуга, що у межах бухгалтерського обліку підтверджується первинними документами, зокрема, актами виконаних робіт (актами приймання – передачі).
Отже, для цілей оподаткування військовий збором факт оплати у межах цивільно-правового договору (договору підряду/договору про надання послуг) кваліфікується як об’єкт оподаткування.
Таким чином оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, зокрема договором підряду/договором про надання послуг, виконання робіт /надання послуг яких підтверджуються актами виконаних робіт (актами приймання – передачі), на підставі яких провадиться їх оплата.
Чи передбачена відповідальність за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору податковим агентом?
Відповідно до підпункту 1.6 пункту 16 примітки 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені ст.176 ПКУ для податку на доходи фізичних осіб.
Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані нести відповідальність у випадках, визначених ПКУ.
Пунктом 127.1 статті 127 ПКУ передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим пункту 127.1 статті 127 ПКУ, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Підготовленоінформаційно-комунікаційним
відділом ДПІум. Івано-ФранківськуГУМіндоходів
в Івано-Франківській області