Згідно з діючим законодавством нерухомість, що належить фізичній особі - нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів.
Нерезидент, який порушує норми цього пункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податку.
Тобто, фізичним особам - нерезидентам забороняється самостійно передавати нерухомість, що їм належить, в оренду. Така передача можлива лише через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента України, які виконують представницькі функції.
Представницькі функції слід розуміти як представництво, яке є правовідношенням, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ст.237 Цивільного кодексу України).
Податковий агент, який виплачує оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Податкового Кодексу України 15/17% (далі - ПКУ).
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податку до бюджету.
Доходи, сплачені на користь платника податку відображаються податковим агентом у податковому розрахунку за формою 1ДФ відповідно до Наказу Міндоходів від 21.01.2014 р. №49, який зареєстрований в Мінюсті 05.02.2014 р. за N 228/25005.
Сума орендної плати, що перераховується юридичною (фізичною особою - підприємцем) іншій уповноваженій особі (фізичній особі - підприємцю або юридичній особі), яка виконує представницькі функції стосовно надання майна в оренду фізичною особою - нерезидентом за договором оренди нерухомого майна, відображається у податковому розрахунку ф.1ДФ за ознакою "106".
Отже, фізична особа – нерезидент може здавати в оренду власне нерухоме майно лише письмово уклавши договір про представництво з фізичною особою–підприємцем або юридичною особою – резидентом, які виступатимуть податковим агентом платника податку – нерезидента щодо доходів від надання нерухомого майна в оренду і повинні нарахувати, утримати та сплатити податок до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходу, що виплачується такій особі.
Разом з тим, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Підготовлено інформаційно-комунікаційним
відділом ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів
в Івано-Франківській області