Відомо, якщо підприємство офіційно сплачує своїм працівникам мінімальну заробітну плату, то неофіційно решту заробітної плати працівник отримує «в конверті». Така схема, на перший погляд, могла б задовольнити всіх: і працівника, який сумарно отримує гідну заробітну плату, і підприємця, який уникає зайвих, на його погляд, витрат і державу, яка щось отримує у вигляді податків з тієї невеличкої офіційної частки доходів громадян.
Така схема взаємовигідна тільки на перший погляд, поглянемо на неї з іншого боку. При влаштуванні на роботу перед робітником постає питання: який же спосіб оплати праці обрати.
Хочемо допомогти у прийнятті правильного рішення, розповівши про «чорну», «сіру» та «білу» зарплати те, чого робітнику не роз’яснить жоден роботодавець.
Почнемо з зарплати «в конверті». За бухгалтерськими документами робітник — людина-невидимка. Тобто його не існує, а гроші, призначені на оплату його праці, списуються під якісь інші витрати. Деякі люди бачать безліч зручностей в такій формі оплати: не треба возитися з паперами, оформлятися на роботу, платити податки. Але це привабливо тільки на перший погляд. І при оформленні пенсії такий працівник дуже здивується її розмірам, бо для держави він нероба, адже відрахувань до Пенсійного фонду від нього не надходило. Сума оплати його праці ніде не зафіксована. І в разі, якщо керівник вирішить переглянути усний договір в односторонньому порядку, відстояти свої права буде дуже складно. Відпустка і лікарняний залишаються виключно на совісті роботодавця. Якщо раптом буде потрібна довідка з місця роботи — її не видадуть, тож про будь - який кредит можна забути.
«Сіра» зарплата - це коли працівник офіційно оформлений на підприємстві і навіть отримує певну суму заробітної плати в бухгалтерії. Але основна частина такого заробітку — «в конверті» і ніде не зафіксована. Це означає, що соціальні виплати будуть оплачені за мінімальним тарифом.
«Біла» зарплата. Фінансові та правові відносини між роботодавцем і працівником обумовлені і зафіксовані на папері та в повній мірі регулюються Кодексом законів про працю України. Офіційне оформлення і «біла» зарплата істотно спрощують процедуру отримання кредиту, оформлення візи або закордонного паспорта, а також це - оплата відпусток, лікарняних, надання різних пільг, достойна пенсія.
Перевага офіційної зарплати очевидна.
Підготовлено інформаційно-комунікаційним
відділом ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів
в Івано-Франківській області