Днями в Тисменицькій ДПІ відбувся сеанс зв’язку «гаряча лінія» на тему «Використання електронних сервісів та застосування програмних РРО». На запитання платників податків відповідала начальник Тисменицької ДПІ Олександра Гайдей. Надаємо відповіді на запитання, з якими звертались суб’єкти господарювання.

 Запитання: Чи зобов'язаний підприємець - платник єдиного податку, який має право не застосовувати РРО надати покупцю за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ?

Відповідь: ФОП - платник єдиного податку, який має право не застосовувати РРО та/або ПРРО, зобов'язаний надати в паперовій та/або електронній формі покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця.

Відповідно до п. 15 ст. 3 Закону про РРО визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані надавати в паперовій та/або електронній формі покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів».

У разі ненадання на вимогу покупця товарів (послуг) відповідного документа фізичні особи - підприємці, які сплачують єдиний податок, притягаються до відповідальності, передбаченої Законом про захист прав споживачів.

Запитання:Чи потрібно вести КОРО при використанні програмного РРО?

Відповідь:Використання книги обліку розрахункових операцій передбачено лише для класичних РРО, на період відсутності електроенергії або виходу касового апарату з ладу. У випадку використання ПРРО, на період відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером ДПС, проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн. На період виходу з ладу програмного РРО проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту усунення несправностей, тому не потрібно вести книгу обліку розрахункових операцій.

 Запитання:Як зареєструвати  програмний РРО?

Відповідь:Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі заяви, що подається у електронній формі через Електронний кабінет (портальне рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій.

Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, встановленим наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557. 

Нагадаю, суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України.

Запитання:Чи потрібно зареєструвати касира для програмного РРО?

Відповідь:Реєстрація касира здійснюється шляхом подання повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (форма J/F 1391801).

Повідомлення можна подати, використовуючи програмне забезпечення Електронного кабінету, або будь-яке інше програмне забезпечення, наявне у суб’єкта господарювання. 

Запитання:Коли потрібно видавати чек при продажу в інтернет-магазині?

Відповідь:У випадку оплати карткою на сайті – чек можна сформувати одразу після оплати і надіслати на електронну пошту клієнта.

У випадку оплати при отриманні – чек можна сформувати після повідомлення від поштової служби про отримання і оплату товару клієнтом.

Запитання:Як необхідно програмувати найменування товарів (послуг) в ПРРО?

Відповідь:Програмування товарів/послуг в ПРРО здійснюється суб’єктом господарювання/оператором (касиром) самостійно шляхом додавання товарів/послуг або шляхом імпорту даних переліку (файлу у форматі CSV), який формується згідно з інструкцією користувача ПРРО.