В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області нагадують, що відповідно до діючого законодавства суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції при продажу товарів або наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити такі операції через реєстратори розрахункових операцій.

Наразі законодавець відтермінував застосування касових апаратів для платників єдиного податку 2-4 груп, крім випадків передбачених законодавством. Зокрема, підприємці - платники єдиного податку другої та третьої груп мають застосовувати РРО, якщо річний дохід більше 220 мінімальних заробітних плат, тобто більше 1 320 000 гривень.

Водночас платники єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, ювелірних виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, ліків, медичних виробів та надання платних медичних послуг, незалежно від обсягу доходу, зобов'язані проводити готівкові розрахунки з застосування РРО, програмних РРО.

Для інших видів діяльності терміни обов'язкового застосування РРО відтерміновано до 1 січня 2022 року. На сьогодні не застосовують та не зобов'язані надалі використовувати  РРО (касові апарати) підприємці першої групи спрощеної системи оподаткування.

Також варто зазначити, що скасовано норми щодо застосування механізму компенсації (кешбек) та штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, за відсутність попереднього програмування товарів у реєстраторах розрахункових операцій, програмних РРО.

Нагадаю, відповідно ст. 17 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування РРО …», за порушення вимог цього Закону, зокрема:

- у разі встановлення в ході перевірки факту проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних РРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів, наданих послуг;

- не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, програмні РРО з фіскальним режимом роботи;

- невидача розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті суб'єкта господарювання; 

до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, товарів, робіт, послуг - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Проте, відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону № 265 тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах:

- 10 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

- 50 відсотків вартості проданих товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.