В Івано-Франківській ДПІ Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області на днях відбулась «гаряча лінія» з питань запровадження та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій.

На запитання платників щодо новацій, застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних РРО відповідала заступник начальника відділу податкових сервісів Івано-Франківської ДПІ Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області Ірина Малихіна.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, з якими зверталися громадяни.

Запитання: В чому полягає відмінність програмних реєстраторів розрахункових операцій від класичних? 

Відповідь: Закон відкрив можливість використовувати замість традиційних РРО нову модель - програмні РРО. Але це не заміна класичних РРО, це альтернатива для платників використовувати новітні РРО. У той же час, класичні РРО, які є у продавців та які зареєстровані, вони залишаться та надалі будуть використовуватися. Але у платників з’явилася додаткова можливість застосовувати іншій, кардинально новий вид РРО. Програмний РРО, це фактично програма, яка може буде встановлена на будь-який гаджет, в тому числі і на смартфон. Таким чином перетворюючи його на касовий апарат. Також на будь-який інший пристрій – планшет, ноутбук, комп’ютер.

У чому кардинальна відмінність? В тому, що для класичного РРО фіскалізація здійснюється в мікросхемі або в наборі мікросхем, яка знаходиться в середині фіскального блоку.

У програмному РРО фіскалізація буде здійснюватись на фіскальному сервері ДПС. Це означає, що фактично фіскальним сервером присвоюється фіскальний номер кожному чеку, який генерується таким програмним реєстратором по кожній розрахунковій операції.

Запитання: З якого часу можна використовувати для реєстрації розрахункових операцій програмні РРО як альтернативу класичним касовим апаратам?

Відповідь: З 1 серпня 2020 року платники податків можуть користуватися програмним РРО, як альтернативою класичним реєстраторам розрахункових операцій. Суб’єкти господарювання, на яких розповсюджується дія Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування  та послуг», можуть за власним бажанням використовувати ПРРО або РРО.

Запитання: Чи можна здійснити реєстрацію програмного РРО через «Електронний кабінет платника» ДПС України?

Відповідь: Здійснити реєстрацію програмного РРО можна з використанням сервісу ДПС України  «Електронний кабінет». Для цього за допомогою особистого електронного ключа здійснюємо вхід до приватної частини Електронного кабінету. Для реєстрації ПРРО знаходимо та створюємо електронний документ за формою №1-ПРРО «Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій». Заповнюємо заяву, зазначивши всі відповідні дані. При відсутності помилок, зберігаємо, підписуємо та направляємо заяву на обробку. Згодом перевіряємо отримання відповідної квитанції з інформацією «документ прийнято». Наступним кроком буде подання Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа за відповідною формою. Після успішного завершення даних операцій здійснюємо завантаження програмного забезпечення ПРРО з офіційного вебпорталу ДПС.

Запитання: Чи необхідно отримувати для використання програмних РРО ключі електронного цифрового підпису?

Відповідь: Так, потрібно. На офіційному інформаційному ресурсі кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДПС у розділі «Отримання електронних довірчих послуг, у тому числі для програмних РРО» розміщено необхідні роз’яснення та зразки заповнення документів. Крім того, у банері «Програмні РРО» на вебпорталі ДПС у вкладці «Форми ПРРО» розміщено форми електронних документів для програмних реєстраторів розрахункових операцій, які застосовуються користувачами для реєстрації/перереєстрації/скасування реєстрації ПРРО, а також під час застосування ПРРО.

Запитання: Як покупець зможе перевірити розрахунковий документ (чек), виданий ПРРО, що працює у режимі офлайн? 

Відповідь: У розрахунковому документі (чеку) має обов’язково бути наявна позначка про проведення розрахункової операції в режимі офлайн. Перевірити наявність цього чеку в базі даних ДПС можливо через Електронний кабінет після завершення роботи ПРРО в режимі офлайн та передачі ним чека/чеків до фіскального сервера. Інформація про фіскальні номери, що увійшли до діапазону для використання ПРРО, що працює у режимі офлайн, буде оприлюднена в Електронному кабінеті із зазначенням даних про фіскальний номер ПРРО та про суб’єкта господарювання, для ПРРО якого зарезервовано фіскальні номери.