Фахівцями Головного управління ДПС в Івано-Франківській області 13 лютого, в м.Тисмениця проведено черговий кущовий семінар для платників податків Тисменицького, Городенківського, Тлумацького та Богородчанського районів щодо новацій в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій.

У заході прийняли участь голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк, начальник Тисменицького управління ГУ ДПС Олег Адамович, заступник начальника відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС Ігор Кравець та головний державний ревізор-інспектор управління податкових сервісів ГУ ДПС Андрій Кріцак.

Відкриваючи семінар, начальник Тисменицького управління ГУ ДПС Олег Адамович звернув увагу платників податків на новації законів від 20.09.2019 № 128-IX та № 129-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг».

«З 19 квітня поточного року розширено перелік видів діяльності для фізичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, під час здійснення яких застосовується РРО, - зазначив Олег Адамович. – Зокрема, за надання платниками єдиного податку платних послуг у сфері охорони здоров’я необхідно буде використовувати РРО при проведенні розрахункових операцій».

За його словами підприємці будуть мати альтернативу – використовувати традиційний касовий апарат або спеціальні програми призначені для реєстрації розрахункових операцій - програмний РРО. Посадовець зазначив, що на сьогодні суб’єкти господарювання мають можливість протестувати дане програмне рішення, а з 19 квітня 2020 року – повноцінно використовувати програмні РРО.

Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій та проведення розрахунків в готівковій формі розповів заступник начальника відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС Ігор Кравець.

Крім того, посадовець звернув увагу присутніх на етапи обов’язкового застосування РРО платниками податків.

Зокрема зазначив, що з 19 квітня розширено коло юридичних осіб, які застосовують РРО під час торгівлі продукцією власного виробництва. Це торгівля ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння. 

Також застосовувати касові апарати зобов’язані фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку другої-четвертої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів, наданні послуг у разі перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1000000 гривень, реалізовують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби та вироби медичного призначення або надають платні послуги у сфері охорони здоров’я.

З 1 жовтня 2020 року використання РРО стане обов’язковим для фізичних осіб – платників єдиного податку, які здійснюють продаж ювелірних виробів, лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Застосовувати РРО з цієї ж дати зобов’язані ресторани, кафе, турагенції, готелі та продавці товарів через мережу Інтернет.

Також Ігор Кравець зауважив, що з 1 січня 2021 року використання РРО буде обов’язковим для фізичних осіб – платників єдиного податку 2, 3 та 4 груп незалежно від видів діяльності, крім  спрощенців 1 групи.

Крім того, посадовець акцентував увагу ще на одному питанні пов’язаному з РРО, а саме на роботі механізму «Кешбек».

 «Даний механізм запрацює з 1 жовтня 2020 року та запроваджується в першу чергу для боротьби з «нефіскальними» чеками, – зазначив Ігор Кравець. – Покупець не зможе використовувати систему «кеш-бек» у нечесній конкурентній боротьбі, адже для подання скарги про недійсний фіскальний чек заявник має ідентифікувати себе через Електронний кабінет».

Як здійснити онлайн реєстрацію РРО через Електронний кабінет платника продемонстрував головний державний ревізор-інспектор управління податкових сервісів ГУ ДПС Андрій Кріцак.  За його словами, програмне рішення для смартфонів та планшетів з операційними системами Android та iOS вже доступне для зареєстрованих тестувальників.

Посадовець детально розповів як підприємцю в програмному забезпеченні додати продавця чи деактивувати його, у разі звільнення, відкрити «касу», додати товарну позицію, сформувати та надіслати чек та по завершенню зміни надіслати до ДПС України Z-звіт.

Андрій Кріцак зазначив, що програмне РРО – це безкоштовний сервіс від податкової, який взаємодіє через Інтернет з сервером податкової служби через відкритий програмний інтерфейс, і виконує функції: формування, підпису, відправлення та видачу чеків встановленого формату, відкриття та закриття зміни, формування звітів перегляд даних, та інші. Програма не потребує сертифікації, технічної експертизи, включення до Державного реєстру моделей – достатньо виконувати вимоги законодавства, формувати, підписувати і реєструвати чеки й надавати їх покупцям товарів та послуг.

За його словами запропоноване програмне РРО не є ексклюзивним, наявність відкритого програмного інтерфейсу дозволить розробникам програмного забезпечення пропонувати для підприємців альтернативні розробки.