Фахівцями Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, 7 лютого проведено семінар для платників податків Калуського, Галицького та Рогатинського районів.

Семінар присвячено новаціям в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій, які запроваджено законами від 20.09.2019 № 128-IX та № 129-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг».

Відкриваючи семінар, начальник Калуського управління ГУ ДПС Михайло Князевич розповів платникам податків про законодавчі новації щодо застосування РРО.

За його словами, однією з новацій є впровадження безкоштовного сервісу ДПС України – програмного РРО. «Наразі суб’єкти господарювання під час здійснення розрахункових операцій мають можливість протестувати дане програмне забезпечення, завантаживши його на комп’ютер чи смартфон, а вже з 19 квітня 2020 року використовувати даний продукт у своїй діяльності як альтернативу класичним касовим апаратам», – наголосив Михайло Князевич. – Використання програмного РРО виключить витрати платників податків на послуги інформаційних еквайєрів, якими передаються дані традиційних касових апаратів, оскільки всі дані безплатно передаватимуться безпосередньо на сервер ДПС».

Про порядок проведення розрахунків в готівковій формі, застосування реєстраторів розрахункових операцій розповів заступник начальника відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС Ігор Кравець.

 «Для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів наданні послуг, операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі суб’єкти господарювання на свій власний вибір зможуть використовувати з 19 квітня 2020 року класичний касовий апарат або програмний РРО», – зазначив Ігор Кравець.

За його словами, з цієї дати запроваджено новації і щодо обов’язку використання РРО. Зокрема, застосовувати касові апарати зобов’язані юридичні особи – виробники ювелірних та виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння у разі реалізації продукції за готівкові кошти та фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку другої-четвертої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів, наданні послуг у разі перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1000000 гривень, реалізовують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби та вироби медичного призначення або надають платні послуги у сфері охорони здоров’я.

З 1 жовтня 2020 року використання РРО стане обов’язковим для фізичних осіб – платників єдиного податку, які здійснюють продаж ювелірних виробів, лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Реєстратори розрахункових операцій необхідно буде застосовувати туристичним агентствам, туристичним операторам, ресторанам, кафе, готелям та продавцям товарів через мережу Інтернет.

Також Ігор Кравець зауважив, що з 1 січня 2021 року використання РРО буде обов’язковим для фізичних осіб – платників єдиного податку 2, 3 та 4 груп незалежно від видів діяльності, крім  спрощенців 1 групи.

З практичним застосуванням програмного РРО в тестовій програмі, розробленій ДПС України учасників семінару ознайомив головний державний ревізор-інспектор управління податкових сервісів ГУ ДПС Андрій Кріцак

Зокрема, посадовець детально роз’яснив, як здійснити онлайн реєстрацію РРО через Електронний кабінет платника, як підприємцю в програмному забезпеченні додати продавця чи деактивувати його, у разі звільнення, відкрити «касу», додати товарну позицію, сформувати та надіслати чек та по завершенню зміни надіслати до ДПС України Z-звіт.

Андрій Кріцак зазначив, що програмне РРО - це безкоштовний сервіс від податкової, який взаємодіє через Інтернет з сервером податкової служби через відкритий програмний інтерфейс, і виконує функції: формування, підпису, відправлення та видачу чеків встановленого формату, відкриття та закриття зміни, перегляд даних, та інші. Програмне рішення доступне для тестування на смартфонах і планшетах під операційними системами Android та iOS.           

Програма не потребує сертифікації, технічної експертизи, включення до Державного реєстру моделей – достатньо виконувати вимоги законодавства, формувати, підписувати і реєструвати чеки й надавати їх покупцям товарів та послуг.

Під заходу не оминули увагою і актуальне на сьогодні питання легалізації ринку праці. Зокрема, начальник Калуського управління ГУ ДПС Михайло Князевич вкотре нагадав учасникам семінару про обов’язок роботодавців щодо дотримання норм трудового та податкового законодавства у разі прийняття на роботу працівників, порядок подання повідомлення до податкових органів про прийняття на роботу працівників та дотримання мінімальних гарантій при виплаті заробітної плати.