Сьогодні, 13 грудня, в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області відбувся семінар щодо новацій в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій запроваджених Законами України від 20.09.2019 року № 128-ІX «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та № 129-ІX «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг».

Участь у заході прийняли в. о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області Юрій Якимишин, виконавчий директор Територіального відділення ВГО Асоціації платників податків України в Івано-Франківській області Олена Решетило, заступник начальника відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС Ігор Кравець та головний державний інспектор відділу обліку платників, об’єктів оподаткування, ведення реєстрів, електронних сервісів, електронного документообігу, реєстрації за окремими видами податків та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників податків управління  обслуговування платників ГУ ДПС Андрій Кріцак та платники податків Івано-Франківщини.

Як зазначив в.о. начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Юрій Якимишин, новації в сфері застосування РРО спрямовані, перш за все, на захист легального бізнесу від недобросовісної конкуренції, виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків та безконтрольного обігу товарів. Також, реалізація положень цих законів допоможе захисти споживачів за рахунок посилення контролю за проведенням розрахункових операцій та запровадження програмних РРО.

Водночас, вимоги застосування РРО не змінюють умови роботи на спрощеній системі оподаткування, оскільки підприємці будуть мати альтернативу використовувати або традиційний касовий апарат, або спеціальні програми призначені для реєстрації розрахункових операцій – програмні РРО.

«Для можливості використовувати замість традиційних РРО спеціальні програми, ДПС забезпечить безкоштовне програмне рішення для суб’єктів господарювання. Таку програму можна буде встановити на будь-який «гаджет» - планшет, ноутбук смартфон, перетворивши його таким чином у касовий апарат. Обслуговування такого програмного продукту також буде безкоштовним для суб’єктів господарювання», - сказав посадовець.

За словами в.о.керівника податкової служби Прикарпаття, платники податків вже з 1 січня 2020 року зможуть протестувати програмні реєстратори розрахункових операцій. По завершенні тестового періоду, а саме з 19 квітня 2020 року, платники матимуть змогу використовувати програмні РРО в повноцінному режимі. При цьому наголосив, що  використання програмного РРО чи традиційного касового апарату залежатиме від вибору суб’єкта господарювання.

Також, Юрій Якимишин звернув увагу, що у разі відсутності інтернету ДПС передбачено можливість використання новітніх пристроїв в режимі offline до 36 годин разово та не більше 168 годин протягом календарного місяця. Крім цього, на сьогодні вживаються заходи щодо врегулювання питання можливості працювати без використання РРО через відсутність мережі.

Також в.о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області Юрій Якимишин розповів про відповідальність суб’єктів господарювання за порушення порядку проведення розрахункових операцій. За його словами штрафи застосовуватимуться у разі встановлення в ході перевірки фактів проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), не проведення розрахункових операцій через РРО, невідповідності на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора, більш ніж на 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня або невидачі (в паперовому вигляді та / або електронній формі) відповідного розрахункового документа.

«З 19 квітня 2020 року до 1 жовтня 2020 року розмір штрафу за порушення, вчинене вперше становитиме 10% вартості товару, проданого з порушеннями, та 50% - за кожне наступне порушення. Після перехідного періоду розмір штрафів буде збільшено і складатиме 100% вартості товару, проданого з порушеннями - за перше порушення та 150% - за кожне наступне порушення», - зазначив посадовець.

Юрій Якимишин зазначив, що з метою роз’яснення нюансів новацій, пов’язаних з РРО, організовано сьогоднішній семінар, на якому фахівці податкової служби нададуть відповіді на всі запитання, навчать користуватися новою програмою, покажуть, як це працює, аби перехід на нові правила роботи був по-максимуму комфортним.

Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій розповів Ігор Кравець. Зокрема зауважив, що з жовтня 2020 року використання РРО стане обов’язковим для фізичних осіб платників єдиного податку ризикових сфер діяльності, які здійснюють продаж ювелірних виробів, лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я,   складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Також використовувати реєстратори розрахункових операцій необхідно буде ресторанам, кафе, туристичним агентствам, туристичним операторам, готелям та продавцям товарів через мережу Інтернет.

З 1 січня 2021 року використання РРО буде обов'язковим для фізичних осіб платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності.

За словами Ігоря Кравця, як і раніше, не потрібно використовувати РРО спрощенцям 1 групи, обсяг річного доходу до 300 тис. грн, а також фізичним особам, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства та суб’єктам господарювання, які здійснюють розрахунки шляхом перерахування коштів за товар чи послугу в безготівковій формі банківським переказом на поточний рахунок продавця без застосування платіжних карток.

Також посадовець наголосив, що  суб’єкти господарювання, які зобов’язані застосовувати РРО повинні використовувати програмно-технічні комплекси та платіжні термінали.

Також Ігор Кравець акцентував увагу ще на одному питанні пов’язаному з РРО, а саме на роботі механізму «Кешбек». Даний механізм передбачає відшкодування покупцям (споживачам) 100  відсотків вартості придбаних товарів, робіт або послуг. З 1 жовтня 2020 року покупці, які сплатили за товар чи послугу більше 850 гривень зможуть оскаржити чеки, видані їм з порушеннями. При цьому, можливість поскаржитись буде лише через Електронний кабінет платника. До скарги необхідно буде додати електронні копії документів. Після перевірки скарги контролерами та застосування штрафних санкцій до порушника, покупцю повернуть кошти, у розмірі 100 відсотків вартості придбаних товарів (робіт, послуг), зазначених у скарзі. 

Як практично застосовувати програмне РРО на тестовій програмі, розробленій ДПС України продемонстрував Андрій Кріцак. Зокрема показав як здійснити онлайн реєстрацію РРО через Електронний кабінет платника, як підприємцю в програмному забезпеченні додати продавця чи деактивувати його, у разі звільнення, відкрити «касу», додати товарну позицію, сформувати та надіслати чек та по завершенню зміни надіслати до ДПС України Z-звіт. Крім того, фахівець акцентував увагу, що для використання програмного РРО необхідно отримати електронний цифровий підпис не лише для підприємців, а й для продавців, у разі їх наявності.