На сьогодні, 5104 суб’єкти господарювання Прикарпаття, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зареєстрували 8027 реєстраторів розрахункових операцій (касових апаратів). Про це повідомили в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, із додержанням установленого порядку їх застосування.

Касові апарати мають застосовуватися при здійсненні операцій з приймання готівки.

Наголошуємо, що ФОПи – спрощенці ІІ-IV груп зобов’язані застосовувати РРО, якщо їх дохід у календарному році перевищить 1 млн гривень. В такому випадку, застосовувати РРО підприємцям потрібно з першого числа першого місяця кварталу, наступного за місяцем такого перевищення, а також у всіх наступних податкових періодах протягом його реєстрації як платника єдиного податку.

Водночас, зазначаємо, що незалежно від обсягу доходу, також застосувати РРО зобов’язані фізичні особи-підприємці, що працюють на спрощеній системі оподаткування ІІ-IV груп і здійснюють реалізацію:

- технічно складних побутових товарів (непродовольчих товарів широкого вжитку, прилади, машини, устаткування та ін.), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний строк;

- ліків та медичних виробів;

- підакцизних товарів в роздріб, в тому числі пива у пляшках і бляшанках.

Крім того, застосовувати РРО зобов’язані всі ФОПи, які здійснюють господарську діяльність на загальній системі оподаткування.

Нагадаємо, нещодавно Верховною Радою України 20.09.2019 року були прийняті Закони України №128-ІХ та №129-ІХ, якими внесено зміни, що стосуються використання реєстраторів розрахункових операцій. Вони передбачають запровадження РРО для фізичних осіб-підприємців ІІ-ІV групи з 1 жовтня 2020 року – для інтернет-магазинів, секенд-хендів, кафе-ресторанів швидкого обслуговування, турагенств, туроператорів, готелів і подібних закладів, магазинів з продажу текстилю (окрім продажу на ринках за готівку), магазинів з реалізації деталей та приладдя для автомобілів відповідно до переліку, який буде затверджено Урядом.

З 1 січня 2021 року РРО, звичайні чи програмні, мають бути у всіх ФОПів, окрім першої групи, із обсягом доходу за рік – до 300,0 тис. гривень.         Водночас, вищезазначеними законами з 1 жовтня 2020 року введено механізм «кешбек», який передбачає компенсацію покупцеві (споживачеві), за його ж скаргою, 100 відсотків вартості придбаних товарів (робіт, послуг) за рахунок частини штрафних санкцій при порушенні вимог застосування РРО.