Начальником відділу аналізу та прогнозування надходжень податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Ольгою Рожко проведено веб-конференцію з питань декларування  громадянами доходів, отриманих у 2018 році. Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, з якими зверталися громадяни під час проведення веб-конференції.

Запитання: Чи можна отримати довідку про свої доходи в органах ДФС для заповнення декларації?

Відповідь: Щоб отримати довідку про свої доходи необхідно звернутись до Центру обслуговування платників.  Для цього необхідно заповнити Заяву щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків. Також, Ви можете отримати таку інформацію, за допомогою сервісу ДФС «Електронний кабінет платника». Для цього необхідно мати «електронний ключ». Відомості про суми доходів та сплачені з них податки в електронному вигляді можна отримати за останні три роки. Хочу звернути увагу, що «Електронний кабінет платника» дозволяє громадянам, які заповнюють Декларацію про майновий стан і доходи, частково заповнити її автоматично - на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб, та відомостей про об’єкти нерухомого  чи рухомого майна.

Запитання: Отримала в 2018 році від прабабусі в спадщину квартиру. Чи потрібно подати декларацію та сплачувати податок?

Відповідь: Податковим кодексом України визначено, що членами сім’ї фізичної  особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька. За нормами законодавства прабабуся не є членом сім’ї другого ступеня споріднення, отже в цьому випадку дохід, отриманий від дарування нерухомого майна, підлягає оподаткуванню. Податковим кодексом визначено, що обов’язок платника податків щодо подання декларації вважається виконаним за умови нотаріального посвідчення договорів дарування, за якими був сплачений податок. Якщо під час нотаріального посвідчення договору дарування податок не був сплачений, платник податків повинен подати декларацію, в якій зазначити суму доходу та визначити податок у розмірі 5 %  та військовий збір  в розмірі 1,5 відс. Декларація подається громадянами до 1 травня 2019 року, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір  необхідно сплатити до 1 серпня 2019 року.

Запитання: Вчитель молодших класів в минулому році надавав послуги з підготовки дітей до школи. Чи потрібно йому подавати податкову декларацію про майновий стан та доходи?

Ольга Рожко: До репетиторських послуг належить підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо. Вчителі та викладачі, які у минулому році надавали репетиторські послуги, але не були зареєстровані як суб’єкти господарської діяльності, зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та задекларувати їх шляхом подання до органів ДФС декларації про майновий стан і доходи. Зробити це необхідно до 1 травня поточного року за місцем реєстрації декларанта. З доходів від надання репетиторських послуг необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір 1,5 відсотки.

 

Запитання: Чи має право підприємець, який отримує доходи лише від підприємницької діяльності на податкову знижку за навчання дитини?

Відповідь: Відповідно до положень Податкового кодексу України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення його оподатковуваного доходу за наслідками звітного  року, фактично здійснені  ним деякі витрати. При цьому, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата. Заробітна плата  - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються  платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму. Отже, доходи громадянина, які  одержані ним від підприємницької діяльності, не є заробітною платою. Тому фізична особа – підприємець не має права на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності  

Запитання: Чи можуть батьки скористатися податковою знижкою за навчання дитини  в музичній школі у 2018 році?

Відповідь: У минулому році до податкового законодавства було внесено зміни, якими розширено коло платників, які мають право на податкову знижку для відшкодування витрат на навчання. В 2019 році мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки громадяни, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення. Декларацію з метою часткової компенсації зазначених витрат, громадянин може подати упродовж усього 2019 року. При цьому, самі витрати враховуються у розрахунку починаючи з 28 липня 2018 року (з дати набрання чинності Закону № 2477 яким внесені відповідні зміни). Необхідно заповнити декларацію про майновий стан і доходи, яка подається до органу фіскальної служби за місцем реєстрації. При цьому, необхідно мати  договір, укладений з навчальним закладом, та документи, що підтверджують  понесені витрати. В  договорі має бути зазначено: хто надає послугу, хто її отримує, яка сума та термін надання послуги. Перелік вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти визначено відповідними законами України, зокрема, «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про вищу освіту».  Зокрема, до переліку типів позашкільних навчальних закладів в Україні, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 р. № 433, входять початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).  

Запитання: Добрий день, скажіть будь-ласка, чи треба подавати декларацію, якщо громадянин отримав спадщину від бабусі в минулому році?

Відповідь: Об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. Податковим кодексом України визначено, що членами сім’ї фізичної  особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки. Відповідно до положень Податкового кодексу, якщо отриманий дохід оподатковується за нульовою ставкою, декларацію подавати не потрібно.