Начальником відділу  фактичних перевірок контролю за готівковими операціями управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Романом Гаврилівим проведено веб-конференцію з питань новацій в реєстрації та  застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків під час проведення веб-конференції.

 

Питання: Добрий день, підкажіть будь-ласка, підприємець-єдинник II групи перевищив дохід 1 млн. грн. коли потрібно реєструвати касовий апарат? Який розмір штрафу, якщо касового апарату нема?

Відповідь: Фізичним особам – платникам єдиного податку другої і третьої груп у разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням доходу понад 1 млн. гривень, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. У разі встановлення протягом календарного року, в ході проведення перевірки, факту не проведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи, відповідно до статті 17 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції: – вчинене вперше – 1 гривня; – за кожне наступне вчинене порушення – 100% вартості проданих товарів чи послуг.

Питання: Скажіть, є відповідальність за несвоєчасно поданий звіт про використання КОРО?

Відповідь: За несвоєчасне подання Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) передбачена адміністративна відповідальність. На посадових осіб підприємства накладається штраф згідно ст. 155 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів громадян. При повторному порушенні протягом року штраф збільшується й становитиме від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів громадян.

Питання: Доброго дня! Який найбільший термін проведення фактичної перевірки

Відповідь: Порядок проведення фактичної перевірки визначено статтею 80 Податкового кодексу України. Тривалість перевірок не повинна перевищувати 10 діб. Продовження строку таких перевірок здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 5 діб. Підставами для подовження строку перевірки є: заява суб’єкта господарювання (у разі необхідності подання ним документів, які стосуються питань перевірки; змінний режим роботи або підсумований облік робочого часу суб’єкта господарювання та/або його господарських об’єктів.

 Питання: В ЗМІ багато інформації що замість касових апаратів можна використовувати смартфони. Це дійсно так?

Відповідь: Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 472 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій. Цей Порядок прийнято з метою реалізації інноваційних технологічних рішень для реєстрації розрахункових операцій у сфері торгівлі (у тому числі торгівлі з використанням Інтернету), громадського харчування, купівлі-продажу іноземної валюти, торгівлі через автомати з продажу (надання) товарів (послуг), надання послуг з приймання готівки для подальшого переказу, з перевезення пасажирів та інших послуг. Порядком передбачено, що учасниками експериментального проекту можуть бути виробники, постачальники та користувачі новітніх моделей комплексів, зокрема удосконалених комп’ютерно-касових систем, які виявили заінтересованість щодо участі в даному проекті. Інноваційна система e-Receipt передбачатиме оnline реєстрацію пристроїв (персональні комп’ютери, планшети, смартфони), без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів та не потребуватиме абонентської плати за користування нею. Нова система може бути встановлена та підтримуватиметься будь-яким новітнім пристроєм –смартфоном, планшетом. Вона передбачатиме програмне забезпечення для продавця, покупця та ДФС, а також буде інтегрована з Електронним кабінетом платника. Всі кейси цієї системи, будуть безкоштовними для її користувачів та не потребуватимуть абонентської плати за користування. Крім того, система e-Receipt працюватиме цілодобово та міститиме значний масив інформації для забезпечення потреб її користувачів. Система e-Receipt матиме можливість інтегруватися з іншими системами ДФС та бухгалтерськими програмами, відповідатиме вимогам захисту інформації та передбачатиме мінімальні затрати часу на процес фіскалізації. Нова система e-Receipt значно спрощує та удосконалює цей процес, оскільки передбачає виключно оnline реєстрацію пристрою через Електронний кабінет та оnline передачу (отримання) даних. Інформація про фіскальний номер чеку та його QR-код зберігатиметься в e-Receipt та буде доступною для перегляду в Електронному кабінеті платника як платником, так і покупцем.

Питання: Смартфони, планшети так само необхідно буде реєструвати в податковій інспекції?

Відповідь: Так. Однак процедура реєстрації дещо спрощена. Нова система e-Receipt передбачає виключно оnline реєстрацію пристрою через Електронний кабінет та оnline передачу (отримання) даних. Електронний чек генеруватиметься, реєструватиметься в системі ДФС і доповнюватиметься QR-кодом, після чого передаватиметься на пристрій. Інформація про фіскальний номер чеку та його QR-код зберігатиметься в e-Receipt та буде доступною для перегляду в Електронному кабінеті платника як платником, так і покупцем.

Питання:Перейти на нову систему та застосовувати смартфони зобов’язані всі, чи можна використовувати касовий апарат, який уже є в підприємця?

Відповідь:Суб’єктам господарювання надається вибір – користуватися старими РРО і надалі проводити розрахункові операції через них або переходити на нову систему, яка може встановлюватися і підтримуватися будь-яким новітнім пристроєм –смартфоном, планшетом чи персональним комп’ютером.

Питання:Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність повинні застосовувати РРО?

Відповідь: Дія Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» поширюється на усіх суб’єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI не допускається. При цьому, нормами статті 178 Податкового кодексу, якою визначено порядок оподаткування фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, не передбачено обов’язкового застосування реєстратора розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків такими платниками податку. Отже, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків.

Питання: Які саме підприємці – спрощенці зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій ?

Відповідь: Застосовувати реєстратори розрахункових операцій зобов’язані фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) і у разі:

перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1000000 гривень;

здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, незалежно від групи єдиного податку та обсягу річного доходу;

здійснення роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у тому числі пивом у пляшках і бляшанках, проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.