Ринок телекомунікаційного зв’язку для ефективного його функціонування та стимулювання розвитку потребує законодавчих змін. Про це заявили представники компаній-мобільних операторів під час секторальної зустрічі в ДФС 31 жовтня.

За словами представників бізнесу, на сьогодні мобільним операторам доводиться сплачувати рентну плату за користування радіочастотним ресурсом, ставка якого щороку змінюється, збільшуючись на рівень інфляції.   За даними учасників ринку, такі збори відсутні у цивілізованих країнах, оскільки вони є обтяжливими та недоцільними. Крім того, в інших країнах знижують рентні платежі за частоти для того, щоб оператори могли інвестувати ресурси в розвиток мережі. Подібні кроки потрібно здійснити і в Україні, оскільки вивільнені кошти можна застосовувати для широкого впровадження комунікацій в селах та містечках.

Водночас в.о. Голови ДФС Мирослав Продан зауважив, що всі пропозиції щодо скасування податків чи зборів мають базуватися на ґрунтовному аналізі ситуації як з точки зору переваг для бізнесу, так і компенсаторів для бюджету.

«Потрібно чітко зрозуміти, якими компенсаторними механізмами ми будемо перекривати відміну цього збору, за рахунок яких заходів будемо компенсувати втрати. Тому завдання для бізнесу – підготувати аргументи щодо доцільності такого скасування, а наша – виробити модель, яка буде компенсувати ці втрати. Вирішити це питання можна лише шляхом обговорення зі всіма зацікавленими сторонами та вироблення оптимального для всіх рішення», – підкреслив Мирослав Продан.

Він доручив фахівцям фіскальної служби ініціювати зустрічі представників Міністерства фінансів України та представників бізнесу для пошуку всіх можливих шляхів вирішення цієї проблематики.

Ще одним питанням, яке потребує законодавчого врегулювання, представники мобільних операторів назвали діючу норму Податкового кодексу України (ст. 185), яка, на їх думку, є дискримінаційною, оскільки містить різні підходи до формування кредиту з ПДВ щодо товарів та послуг при експортних операціях. За їх підрахунками, компаніями, які надають послуги (за виключенням послуг з перевезення) втрачають до 15-20% ПДВ-кредиту. Більш того, для інвесторів ринок України наразі не є вигідним ринком для розширення комунікаційних послуг (наприклад, впровадження телекомунікаційного зв’язку формату 4G), але потенційно привабливим.

Крім того, учасники зустрічі наголосили на тому, що значні втрати, яких зазнають компанії через цю норму, в підсумку відображаються на кінцевій ціні послуг, яку отримують споживачі, зокрема, значну вартість трафіку та роумінгу.

Враховуючи вищезазначене, на думку бізнесу, було б доцільно переглянути цю норму, створивши рівні умови для всіх експортерів як товарів, так і послуг. Це сприятиме залученню на український ринок іноземних інвестицій та відповідно зниженню вартості мобільних послуг для користувачів.

Із зазначеного питання представники бізнесу готові надати свої пропозиції, щоб в подальшому обговорити їх з фахівцями як фіскальної служби, так і Міністерства фінансів України.

«Розвиток як ІТ-технологій, так і телекомунікацій – це вимога сьогодення, тому ДФС зі свого боку готова докласти максимум зусиль для розвитку цієї галузі економіки. Ми розуміємо потреби бізнесу, а тому готові відстоювати їх інтереси, які будуть збалансовані з потребами держави», – підкреслив Мирослав Продан.

За його словами, саме для напрацювання спільних позицій в окремих питаннях різних сфер економіки і проводяться в ДФС такі секторальні зустрічі.

Також під час зустрічі порушувалося й питання щодо адміністрування екологічного податку та плати за землю. Ці платежі сплачуються до місцевих бюджетів, тому оператори, враховуючи наявність телекомунікаційної техніки практично в кожному регіоні, мають подавати значну кількість декларацій.

Мирослав Продан доручив фахівцям служби провести аналіз економічної доцільності переліку податків, на адміністрування яких витрачається більше, ніж бюджет отримує у вигляді безпосередніх надходжень від них, та надати пропозиції щодо можливих шляхів врегулювання ситуації.

Жваву дискусію викликало й питання скасування оподаткування ПДВ доходів, отриманих від реалізації скретч-карток на поповнення мобільного телефону. Представники бізнесу запропонували, щоб податкове зобов’язання з ПДВ виникало при активації скретч-картки. Це б сприяло уникненню проведення дилерами махінацій та формування фіктивного податкового кредиту.

На завершення зустрічі представники бізнесу відзначили позитивні зміни в взаємовідносинах з фіскальною службою, готовність до діалогу та націленість на покращення інвестиційного клімату, завдяки чому вдається вирішувати багато проблем, які накопичувалися роками.

«Ми бачимо конструктивну роботу з боку керівництва ДФС. Ми постійно підтримуємо зв’язок. Я вважаю, що бізнес та ДФС на сьогодні є однодумцями і спільно працюють над тим, щоб зробити процеси більш прозорими, отримати додаткові кошти в бюджет та стимулювати економіку», – повідомив директор з регуляторного забезпечення ПрАТ «Київстар» Олександр Когут.

Довідково:

Представниками галузі телекомунікаційного зв’язку сплачено 7,4 млрд.грн. податків. Представниками ІТ-галузі сплачено 3,2 млрд.грн.